Na czym polega kredyt obrotowy?

16 lutego 2022  — Maciej

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców informował na koniec listopada 2021 roku, że 42 proc. firm rozważa skorzystanie z kredytu lub leasingu. Zgłaszane jest zapotrzebowanie na różnego rodzaju formy zewnętrznego finansowania, m.in. na kredyty obrotowe dla firm. Na czym polegają takie zobowiązania?

Sprawdź również: Trudne kredyty dla firm

  • Najczęściej banki udzielają firmom kredytów inwestycyjnych i obrotowych.
  • W okresie od I do XI 2021 roku wartość udzielonych kredytów firmowych w Polsce oszacowano na 127 mld zł.
  • Kredyt obrotowy jest udzielany na pokrycie bieżących wydatków firmowych.
  • Kredyt obrotowy może być przyznany w rachunku bieżącym firmy lub rachunku kredytowym.

Przegląd oferty kredytowania dla firm

Banki przygotowują dla klientów firmowych szeroką ofertę finansowania zewnętrznego, z której możesz skorzystać, jeśli masz odpowiednio wysoką zdolność kredytową i dobrą historię kredytowania. Nie możesz być dłużnikiem wpisanym do rejestrów biur informacji gospodarczej czy BIK.

Branża kredytów firmowych osiągnęła do listopada 2021 roku wartość przekraczającą 127 mld zł[1]. Udzielane są przy tym najczęściej zobowiązania:

  • Inwestycyjne, z przeznaczeniem na działalność inwestycyjną, zakup maszyn i urządzeń, nieruchomości itp.
  • Obrotowe, przeznaczone na bieżącą działalność przedsiębiorcy.

Kredyty obrotowe nie są zobowiązaniami celowymi. Na jakie cele możesz wydatkować środki pochodzące z takiego finansowania?

Istota kredytu obrotowego

Kredyt obrotowy jest kredytem firmowym przyznawanym przez banki na wniosek przedsiębiorców. Środki pochodzące z takiego kredytu możesz przeznaczyć na wiele różnych płatności, związanych z szeroko rozumianą bieżącą działalnością gospodarczą.

Można mnożyć przykłady wydatkowania pieniędzy z kredytu obrotowego. Między innymi będą to:

  • pokrycie kosztów wynagrodzeń pracowników,
  • uiszczenie wymaganych kosztów administracyjnych,
  • zakup drobnego wyposażenia,
  • opłacenie składek na ZUS i podatków do US.

Kredyt obrotowy może pomóc w zachowaniu płynności finansowej przedsiębiorstwa, która jest wymagana do normalnego funkcjonowania. Daje możliwość poradzenia sobie w obliczu przejściowych kłopotów finansowych, jeśli pojawią się zatory płatnicze, a Twoi kontrahenci nie będą płacili terminowo za wystawione faktury w związku z dostawą towarów i świadczeniem usług.

Dwa rodzaje kredytów obrotowych

W bankach świadczących usługi dla klientów firmowych możesz zaciągnąć jeden z dwóch głównych rodzajów kredytu obrotowego:

  • w rachunku bieżącym firmy,
  • w rachunku kredytowym.

Dodatkowo należy podkreślić, że Twój kredyt obrotowy może być nieodnawialny, czyli po wydaniu środków przyznanych przez bank po prostu musisz spłacać jego raty. Niemniej jednak możesz postarać się o zaciągnięcie obrotowego kredytu odnawialnego, który jest udzielany jako pewien limit środków w koncie firmowym, które wielokrotnie mogą się odnawiać, kiedy na rachunek spłyną jakiekolwiek wpłaty.

[1] https://mycompanypolska.pl/artykul/raport-finansowanie-biznesu-co-na-kredyt–a-co-w-leasing/7997

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *