Pożyczka na paszport

3 grudnia 2021  — Maciej

Podstawowym dokumentem potwierdzającym Twoją tożsamość w Polsce jest dowód osobisty. Wydawany jest on również osobom nieletnim.

Na podstawie dowodu osobistego możesz zaciągnąć pożyczkę w banku lub w firmie pozabankowej, o ile masz pełną zdolność do czynności prawnych. Czy podstawą weryfikacji tożsamości w firmie pożyczkowej może być Twój paszport?

Sprawdź również artykuł: Pożyczki bez weryfikacji – na czym polegają i jakie są metody weryfikacji?

  • Paszport jest uznawany za dokument potwierdzający tożsamość i obywatelstwo.
  • Firmy pozabankowe nie udzielają pożyczek na paszport.
  • Szybką pożyczkę bez dowodu osobistego możesz otrzymać w firmie, z którą oferty już korzystałeś.
  • Pożyczka bez dowodu tożsamości może mieć charakter pożyczki prywatnej.

Dokumenty potwierdzające tożsamość pożyczkobiorcy

W przypadku ubiegania się, głównie przez internet, ale i osobiście, w oddziałach stacjonarnych firm, o pożyczki, musisz przedstawić dokument tożsamości w celu weryfikacji, czy jesteś tym, za kogo się podajesz.

Naturalnie w większości przypadków przy okazji potwierdzania swoich danych osobowych posługujesz się dowodem tożsamości. Tymczasem, jak wskazują przepisy, są również inne dokumenty potwierdzające tożsamość i obywatelstwo:

  • dowód osobisty obywatela polskiego,
  • paszport dla obywatela polskiego,
  • paszport, dokument podróży lub inny ważny dokument dla cudzoziemca.

Jednakże większość firm udostępnia pożyczki wyłącznie dla obywateli Rzeczpospolitej Polskiej. Dlatego naturalnie trzeba by uznać, że są one udzielane na dowód osobisty lub paszport. Jak jest w praktyce?

Czy możesz otrzymać pożyczkę na paszport?

Może się zdarzyć, że nie masz w danej chwili dowodu osobistego, ale chciałbyś skorzystać z oferty szybkiej pożyczki. Firma pozabankowa szybko jej udzieli, jeśli przejdziesz pozytywnie weryfikację tożsamości. Potrzebny będzie do tego odpowiedni dokument.

W większości firm pożyczkowych działających na polskim rynku finansowym, pozabankowym, nie można otrzymać pożyczki na paszport. W formularzach wniosków pożyczkodawcy wymagają podania danych z aktualnego, ważnego dowodu osobistego, takich jak:

  • seria i numer,
  • data ważności dowodu osobistego,
  • organ, który wydał dokument.

Brak powyższych danych w formularzu spowoduje, że nie będziesz mógł przejść do dalszego etapu wnioskowania o szybką pożyczkę gotówkową. Firmy zwykle nie dają możliwości zastąpienia dowodu osobistego innym dokumentem tożsamości, choć przepisy wskazują, że paszport również spełnia oficjalne wymagania dotyczące takich dokumentów.

Właściwie ani firmy pożyczkowe, ani banki nie zaakceptują paszportu jako dowodu tożsamości. Owszem, jest to dokument potwierdzający dane personalne posiadacza, zawiera jego zdjęcie, ale nie ma takich informacji, które są wymagane przez pożyczkodawców czy kredytodawców.

Jak pożyczyć pieniądze na paszport?

Bez dowodu osobistego trudno Ci będzie skutecznie wnioskować o pożyczkę, chyba że w firmie, w której masz już zweryfikowane swoje konto użytkownika. Nie będzie można jej jednak uznać za pożyczkę na paszport.

Bez dowodu osobistego, ale i bez paszportu, pieniądze pożyczysz prywatnie, na przykład od członka rodziny lub przyjaciela. Oferta prywatna może mieć dowolnie ustalone warunki przez strony umowy, choć zgodne z przepisami Kodeksu cywilnego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *