Rozdzielność majątkowa a długi – aspekty prawne

12 listopada 2019  — Sebastian

Niejednokrotnie to jeden z małżonków wpada w kłopoty finansowe, a jednak współmałżonek też może ponosić pewną odpowiedzialność. A jak to wygląda w przypadku, kiedy masz rozdzielność majątkową?

W zależności od tego, czy masz rozdzielność majątkową, czy wspólnotę, inaczej wygląda kwestia odpowiedzialności za długi. Wszystko to regulują przepisy prawne.

Kiedy powstaje rozdzielność majątkowa?

Najczęściej rozdzielność majątkowa kojarzy się z podpisaną przed ślubem intercyzą. Jednak w trakcie trwania małżeństwa też możesz się o to starać, zawsze w formie aktu notarialnego. Może do niej dojść także na mocy orzeczenia sądu na żądanie wierzyciela lub małżonka. Oprócz tego są jeszcze takie sytuacje, jak ubezwłasnowolnienie, ogłoszenie upadłości konsumenckiej i orzeczenia separacji, które skłaniają do wprowadzenia w życie rozdzielności majątkowej. Jeśli masz umowę o rozdzielności majątkowej, to nie gromadzisz ze współmałżonkiem majątku wspólnego.

Przeczytaj również: Poduszka finansowa – co to jest i dlaczego warto ją mieć?

Co to oznacza przy spłacie długów?

Łatwo się domyślić, że skoro małżeństwo nie ma oficjalnie wspólnego majątku, to każda z osób sama zaciąga zobowiązania i za nie odpowiada. Wyjątkiem jest sytuacja, w której współmałżonek jest osobą ubezwłasnowolnioną i nie jest w stanie zarządzać swoim majątkiem.

Nie znaczy to, że nigdy za długi małżonka odpowiadać nie będziesz. Wierzyciel może zażądać od ciebie zwrotu pieniędzy w przypadku, kiedy zobowiązania dotyczyły spraw związanych ze zwykłymi potrzebami rodziny. Wymienić tu można zakup jedzenia, ubrań, sprzętów, ale także rachunki za telefon, gaz i prąd. W nich odpowiedzialność jest taka sama. Wierzyciel ma prawo do tego, by żądać spłaty od obojga współmałżonków lub jednego.

Przeczytaj również: Czym jest wierzytelność wymagalna?

Przy wspólnocie majątkowej też nie zawsze odpowiadasz za długi małżonka

Jeśli nie masz rozdzielności majątkowej w formie aktu notarialnego, to oficjalnie masz wspólnotę majątkową. Mimo to nie zawsze będziesz odpowiadać za zobowiązania, jakie zaciągnął współmałżonek. Taka sytuacja ma miejsce w przypadku, gdy małżonek wziął kredyt, pożyczkę lub zaciągnął inne zobowiązanie, bez twojej zgody i wiedzy. Wierzyciel nie może wtedy oczekiwać, że w trakcie egzekucji na pokrycie długów będzie szło twoje wynagrodzenie.

Wierzyciel mający orzeczenie sądu, a przez to tytuł egzekucyjny przeciw jednemu małżonkowi, a chce, by za zobowiązanie odpowiadało małżeństwo, musi starać się o klauzulę wykonalności. Przy czym, jeśli to nie ty jesteś dłużnikiem, to możesz sprzeciwić się zajęciu twojej części majątku. Niestety, kiedy miałeś świadomość zaciąganych pożyczek, też ponosisz odpowiedzialność. Nie mówiąc już o sytuacji, w której kredyt lub pożyczka była wspólna. Wtedy odpowiadasz w takim samym stopniu jak współmałżonek.

Przeczytaj również: Sądowe wezwanie do zapłaty – co robić? Co dalej?

Rozdzielność majątkowa nie zawsze się opłaca

Wydawałoby się, że kiedy posiada się rozdzielność majątkową, możesz się czuć bezpiecznie, ale nie zawsze jest to najlepsze wyjście. W tej sprawie korzystniej skonsultować się z dobrym prawnikiem. Zwłaszcza w sytuacji, kiedy egzekucja się już rozpoczęła.

Przeczytaj również: Przedsądowe wezwanie do zapłaty – co robić? Co dalej?

2 odpowiedzi na “Rozdzielność majątkowa a długi – aspekty prawne”

  1. Czyli wychodzi na to, że życie bez ślubu jest finansowo bezpieczniejsze, bo wszystko jest czyjeś, a nie wspólne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *