Kredyt na oświadczenie o zarobkach – co to jest i na czym polega?

17 lipca 2018  — Arkadiusz


Starając się o kredyt (np. hipoteczny czy gotówkowy) musimy liczyć się z tym, że bank zażąda od nas dokumentów, na podstawie których obliczy naszą zdolność kredytową. Jeszcze niedawno można było ominąć te wymogi i zamiast przedkładania odpowiednich dokumentów i potwierdzeń, zdecydować się na kredyt na oświadczenie o zarobkach. Rekomendacje Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) sprawiły jednak, że banki musiały zaostrzyć politykę kredytową i ograniczyć dostęp do tego typu zobowiązania. 

Przy tradycyjnej procedurze, podstawą obliczenia zdolności kredytowej osoby ubiegającej się o pożyczkę, są dokumenty sporządzone przez pracodawcę: zaświadczenie o zatrudnieniu i zaświadczenie o dochodach. Do wzięcia kredytu na oświadczenie o zarobkach wystarczą same informacje podane przez wnioskodawcę (oczywiście dane takie łatwo zweryfikować, a podanie nieprawdziwych informacji jest karalne, dlatego przy staraniu się o ten typ pożyczki nie warto koloryzować).

Kredyt dla wybranych?

Paradoksalnie – łatwiejsza procedura nie oznacza, że kredyt na oświadczenie o zarobkach przyznawany jest częściej, niż te wymagające spełnienia dodatkowych warunków formalnych. Co więcej, instytucje finansowe decydując się na przyznanie kredytu na oświadczenie o zarobkach, muszą liczyć się z większym ryzykiem, dlatego w różny sposób zabezpieczają się przed sytuacjami, w których kredytobiorca przestanie spłacać swoje zobowiązanie albo będzie miał opóźnienia.

Przeczytaj również: Co to jest kredyt konsolidacyjny i na czym polega?

Najczęstsze ograniczenia z tego tytułu dotyczą:

  • udostępnienia tego typu pożyczki tylko stałym klientom banku, tym którzy mają pozytywną historię kredytową (albo udostępnienia kredytu osobom nie będącym stałymi klientami banku na gorszych warunkach)
  • możliwości wzięcia kredytu jedynie przez osoby pracujące w sektorze publicznym, których dochody regulują przepisy (np. lekarzom czy nauczycielom)
  • wyższego oprocentowania, niż w przypadku tradycyjnego kredytu zakładającego spełnienie dodatkowych wymogów formalnych
  • wieku – bardziej restrykcyjne przedziały czasowe, w których wnioskodawca może starać się o kredyt
  • wysokości pożyczki – obostrzenia KNF sprawiły, że większość banków oferujących kredyt na oświadczenie o dochodach pożycza kwoty nie przekraczające 20 000 zł
  • kredyt udzielany jest zazwyczaj tylko jako kwota wolna (cel dowolny) a więc nie ma możliwości konsolidacji chwilówek czy kredytów

Jeśli rozważasz wzięcie tego typu kredytu, zastanów się, czy naprawdę będzie on dla Ciebie najkorzystniejszy. Uważnie przeanalizuj oferowane przez banki produkty. W pierwszej kolejności przestudiuj warunki wzięcia takiego rodzaju pożyczki w banku, którego jesteś stałym klientem (o ile dany bank ma ją w swojej ofercie). Pamiętaj, że czasami dostarczenie kilku dokumentów więcej i spełnienie formalnych warunków tradycyjnego kredytu, pozwala uzyskać lepsze warunki kredytowania.

Przeczytaj również: Rodzaje kredytów – formy i rodzaje kredytów bankowych i pozabankowych?

Oblicz, ile wyniesie rata Twojego kredytu, jak długo będziesz spłacać zadłużenie, i ile zapłacisz odsetek!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *