Rośnie popyt na kredyty mieszkaniowe

17 lipca 2018  — Arkadiusz

BIK Indeks – PKM (Popyt na Kredyty Mieszkaniowe) wskazuje 25,5% wzrost wartości wnioskowanych kredytów mieszkaniowych w maju 2018 r. w porównaniu do maja 2017 r. Klientów zgłaszających wnioski do banków i SKOK-ów jest więcej, ale rosną też ceny nieruchomości.

Kredyty mieszkaniowe z roku na rok coraz popularniejsze

Jak informuje prof. Waldemar Rogowski, Główny Analityk Biura Informacji Kredytowej, wartość indeksu PKM systematycznie rośnie. W maju 2018 r. wzrosła o 7 p. p. w porównaniu do kwietnia 2018 r. W samym maju wniosek o kredyt mieszkaniowy złożyło o 10,5% więcej osób, niż rok wcześniej. W 2017 r. było to 33,62 tys. osób, w 2018 r. już 37,19 tys. osób. Kto najczęściej składa wniosek o kredyt mieszkaniowy? Nadal osoby z przedziałów wiekowych 25-34 lata (48%) oraz 35-44 lata (30%).

W porównaniu do roku poprzedniego wzrosła również średnia kwota wnioskowanego kredytu – o 8%. Ogółem w 2018 r. wnioskodawcy starają się o przyznanie wyższego kredytu, niż w roku 2017. Wynika to przede wszystkim ze wzrostu cen nieruchomości, zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym, a także z faktu, iż planujemy kupować mieszkania o większej powierzchni. Tendencje wzrostowe widać głównie w dużych aglomeracjach. Wyższe ceny nieruchomości z rynku pierwotnego wiążą się też ze wzrostem cen gruntów oraz materiałów budowlanych oraz ze wzrostem kosztów pracy.

Przeczytaj również: Co to jest kredyt konsolidacyjny i na czym polega?

Mieszkania z rynku wtórnego czy pierwotnego?

Prof. Rogowski wskazuje również na fakt, iż w największych miastach o wsparcie kredytowe ubiegają się przede wszystkim osoby zainteresowane kupnem mieszkania z rynku wtórnego. Większość mieszkań pochodzących z rynku pierwotnego kupowana jest za gotówkę. Jak mówi – Na rynku nieruchomości pierwotnych w największych 7 aglomeracjach 2 na 3 zawierane transakcje nie są współfinansowane kredytem bankowym, na rynku wtórnym kredyt nadal ma istotne znaczenie jako źródło finansowania nabycia nieruchomości.

BIK Indeks – Popyt na Kredyty Mieszkaniowe (BIK Indeks – PKM) informuje o rocznej dynamice wartości wnioskowanych kredytów mieszkaniowych.

Wskaźnik BIK Indeks – PKM obliczany jest w przeliczeniu na dzień roboczy po wyłączeniu zapytań o kredyty mieszkaniowe na kwoty przekraczające 1 mln zł oraz zapytań o tego samego klienta w kolejnych 90 dniach. Metodyka indeksu została opracowana przez Biuro Informacji Kredytowej we współpracy z Instytutem Rozwoju Gospodarczego SGH. Indeks publikowany jest co miesiąc.

Przeczytaj również: Rodzaje kredytów – formy i rodzaje kredytów bankowych i pozabankowych?

Oblicz, ile wyniesie rata Twojego kredytu, jak długo będziesz spłacać zadłużenie, i ile zapłacisz odsetek!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *