Zapytania kredytowe w BIK: dlaczego ich duża ilość jest problemem?

20 maja 2019  — Arkadiusz

Banki stosują różne mechanizmy oceny zdolności kredytowej oraz wiarygodności potencjalnych klientów. Oprócz sprawdzenia historii kredytowej klienta oraz dokonania tzw. oceny scoringowej, pod uwagę bardzo brana jest również liczba złożonych przez nas zapytania kredytowe w BIK.

Praktyka pokazuje, że wielu klientów jest całkowicie nieświadomych faktu, iż zbyt duża liczba zapytań kredytowych może skutecznie uniemożliwić uzyskanie kredytu w banku. Często niezależnie od tego, czy będzie to kredyt hipoteczny, kredyt konsolidacyjny czy też zwykły kredyt gotówkowy.

Liczba zapytań kredytowych a możliwość uzyskania kredytu

Mówiliśmy o tym, że banki biorą pod uwagę liczbę złożonych przez zapytań kredytowych. Ta informacja wymaga jednak istotnego doprecyzowania. A mianowicie, liczba zapytań kredytowych składa się na naszą punktację w Biurze Informacji Kredytowych. Co do zasady, zbyt duża liczba zapytań kredytowych może obniżyć tę punktację nawet o 15%.

Punktacja kredytowa w BIK jest brana pod uwagę przez banki przy ocenie naszej zdolności kredytowej. Jeżeli nasza liczba punktów w Biurze Informacji Kredytowej jest zbyt niska, musimy się liczyć z odmowną decyzją naszego wniosku o przyznanie kredytu. Warto jednak zaznaczyć, że nie dotyczy to wszystkich konsumentów w równym w stopniu. W przypadku klienta z wysokimi zarobkami oraz pozytywną i bogatą historią kredytową banki są mniej restrykcyjne. Nawet widniejąca w BIK informacja o zbyt dużej liczbie złożonych zapytań kredytowych nie stanowi istotnej przeszkody w otrzymaniu kredytu.

Inaczej jednak wygląda to w przypadku klientów, których punktacja w Biurze Informacji Kredytowej oscyluje wokół granicy akceptowalności przez banki.

Maksymalna liczba punktów, jaką możemy otrzymać w BIK to 100. Jeżeli posiadamy co najmniej 75 pkt, niemal na pewno niemal każdy bank będzie uznawał nas za klienta wiarygodnego, co oznacza znacząco ułatwiony dostęp do takich usług, jak kredyty konsumpcyjne, kredyty hipoteczne czy konsolidacja kredytów zaciągniętych przez nas wcześniej.

Przeczytaj również: Jakie informacje gromadzi BIK?

Co jeszcze warto wiedzieć?

Oprócz wpływu na punktację w BIK, zbyt duża liczba zapytań kredytowych może stanowić również czynnik uznawany przez banki za istotny sam w sobie. Dlaczego? Klient, który złożył dużą liczbę zapytań kredytowych i za każdym razem otrzymywał decyzję negatywną jest uznawany za mało wiarygodnego. W takim przypadku bank w dużej mierze opiera się na wcześniejszych decyzjach innych banków, zakładając, że odmowy udzielenia kredytu danemu konsumentowi nie były pozbawione podstaw.

Warto również zdawać sobie sprawę z faktu, że z Biurem Informacji Kredytowej współpracuje także wiele instytucji pożyczkowych. Jeżeli na przykład interesuje nas  konsolidacja chwilówek online i zdążyliśmy już zapytania kredytowe w kilku firmach pozabankowych(chociażby w celu poznania szczegółów oferty, jaką może przedstawić nam poszczególna firma), a dopiero potem decydujemy się udać do banku – musimy liczyć się z odmowną decyzją tego ostatniego. Dlaczego tak się dzieje? Zapytania kredytowe w sektorze pozabankowym są przez banki traktowane jeszcze gorzej, niż zapytania kredytowe odnośnie sektora bankowego. Klient składający dużą liczbę zapytań w firmach pożyczkowych jest przeważnie uznawany za obarczonego skłonnością do ryzykownego zadłużania się. To z kolei bardzo negatywnie wpływa na to, w jaki sposób postrzega nas bank.

Przeczytaj również: Jak czytać raport BIK?

Co robić aby nie zepsuć sobie profilu w BIK?

Przede wszystkim unikaj składania zbyt dużej liczby zapytań kredytowych, niezależnie czy interesuje Cię konsolidacja chwilówek online czy też kredyt hipoteczny. Co zasady, przeszkodą nie powinny co najwyżej 3 istniejące zapytania kredytowe, o ile dotyczyły one kredytów w innych bankach, a nie w firmach pożyczkowych

Biuro Informacji Kredytowej przechowuje dane na temat złożonych przez zapytań kredytowych przez 12 miesięcy, czyli całkiem długo. Zwłaszcza jeżeli z różnych względów naprawdę nie chcesz czekać z zaciągnięciem kredytu.

Klienci, którzy składają dużą liczbę zapytań kredytowych często kierują się w sumie racjonalnym podejściem. Aby otrzymać szczegółową umowy o kredyt/pożyczkę pozabankową musimy złożyć wniosek. Dopiero wtedy dowiadujemy się o szczegółach dostępnej dla nas oferty. Jednak ze względu na opisane powyżej okoliczności, warto zadać sobie nieco więcej trudu i po prostu dokładnie przejrzeć regulaminy i prospekty informacyjne udostępniane czy to przez banki, czy to przez instytucje pożyczkowe.

Jeżeli interesuje Cię kredyt na większą kwotę lub jesteś w dość trudnej sytuacji i konieczna jest  konsolidacja chwilówek dla zadłużonych, warto porozmawiać z jednym z naszych doradców. Nasi specjaliści posiadają naprawdę szczegółową wiedzę na temat sposobu działania poszczególnych banków oraz instytucji pożyczkowych. W ten sposób, możemy uzyskać dokładne informacje bez konieczności składania wniosków kredytowych. Co więcej doradcy znają się na takich rzeczach, jak skuteczne usuwanie zapytań i również w tej materii możemy wiele zdziałać.

W odniesieniu do instytucji pożyczkowych, warto również sprawdzić, z jakimi biurami współpracuje dany podmiot. Nie wszystkie firmy pożyczkowe korzystają z usług BIK. Jeżeli dana firma współpracuje na przykład jedynie z ERIF lub BIG Info Monitor, nasze zapytanie kredytowe nie będzie widniało w Biurze Informacji Kredytowej.

Najlepiej jednak pobrać własny raport BIK, który bezpłatnie przeanalizujemy i  wskażemy obszary wymagające poprawy.

Przeczytaj również: BIK – co to jest? Biuro Informacji Kredytowej – najważniejsze informacje

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *