Pożyczka odnawialna – czym jest kredyt odnawialny?

10 grudnia 2019  — Karol

Rynek usług finansowych coraz bardziej się rozbudowuje. Instytucje finansowe wychodząc naprzeciw potrzebom klientów, nieustannie poszerzają wachlarz usług. Jedną z propozycji, jakie cieszą się popularnością, jest kredyt odnawialny.

Znacząco różni się ona od innych kredytów i pożyczek. W przypadku tej usługi zamiennie używa się terminów kredyt odnawialny, limit odnawialny, czy odnawialna linia kredytowa.

Na czym polega kredyt odnawialny?

Przy zwykłym kredycie lub pożyczce składa się wniosek, a następnie po otrzymaniu środków spłaca zobowiązanie w określonych ratach. Przy pożyczce odnawialnej wygląda to nieco inaczej. Sama zasada jest dość prosta. Klient ma do dyspozycji pewną kwotę pieniędzy, z której w dowolnym momencie może skorzystać. Po tym kiedy spłaci kredyt, ponownie ma do dyspozycji pieniądze i to bez składania wniosków. Znajduje się ona zarówno w ofercie banków, jak i firm pożyczkowych. Prosty przykład, jak działa to w praktyce.

Przychodzi końcówka miesiąca i zaczyna nam brakować niewielkiej gotówki. Wiemy, że za parę dni będziemy mieć środki, ale pieniądze przydałyby się natychmiast. Jeśli to zdarza się co jakiś czas, dobrze gdybyśmy w każdej chwili mogli mieć dostęp do pewnej sumy. I właśnie tak działa kredyt odnawialny. Potoczna nazwa tego rozwiązania to debet.

Przeczytaj również: Co to jest kredyt konsolidacyjny i na czym polega?

Jakie warunki muszę spełnić, aby móc brać pożyczkę odnawialną?

Żeby dostać pożyczkę odnawialną, trzeba wykazać się m.in. zdolnością kredytową. Każda osoba może mieć do dyspozycji inną sumę, bo każdy klient jest traktowany indywidualnie. Najistotniejszym czynnikiem wpływającym na zdolność kredytową są dotychczasowe obroty na rachunku bankowym. Umowę podpisuje się z konkretną instytucją na dany okres(zazwyczaj jeden lub dwa lata) i na wyznaczoną kwotę. Z pieniędzy można korzystać wielokrotnie podczas czasu trwania umowy, warunkiem jest spłata wcześniejszych.

Samych formalności nie ma dużo zwłaszcza jeśli wnioskujemy o kredyt w banku, w którym mamy konto. Do złożenia wniosku niezbędny jest dowód osobisty. Później musimy czekać na weryfikację, a jeśli wszystko potoczy się po naszej myśli, na konto wpłynie określona kwota. Umowy zawiera się najczęściej na czas określony. To, że mamy możliwość korzystania z określonej kwoty, na przykład kilku tysięcy, nie oznacza, że bez przerwy musimy po to sięgać. Nie, te pieniądze są i czekają, aż nadejdzie moment, kiedy będziemy ich potrzebować. Istotne jest również to, że w okresie, kiedy z pożyczki nie korzystamy, nie mamy opłat ani prowizji.

Przeczytaj również: Rodzaje kredytów – formy i rodzaje kredytów bankowych i pozabankowych?

Czy to się opłaca?

To zależy, jak na to spojrzymy. Dla jednych będzie to idealne rozwiązanie, a dla innych niekoniecznie. Każda sytuacja i potrzeby są inne. Jeśli chcemy zawsze mieć możliwość wzięcia drobnej pożyczki i wiemy, że takie sytuacje będą się powtarzać, to na pewno jest to warte uwagi. Jednak jak przy każdej pożyczce i kredycie, nie obejdzie się bez kosztów i tego musimy być świadomi. W zależności od kwoty i instytucji, z którą rozpoczniemy współpracę, inna jest prowizja, czy RRSO. W skrajnych przypadkach RRSO może wynieść kilka tysięcy procent. Oferty różnią się od siebie znacznie, więc zanim podpiszemy umowę, musimy się dobrze zastanowić, przeliczyć i porównać ze sobą co najmniej kilka ofert.

Oblicz, ile wyniesie rata Twojego kredytu, jak długo będziesz spłacać zadłużenie, i ile zapłacisz odsetek!

3 odpowiedzi na “Pożyczka odnawialna – czym jest kredyt odnawialny?”

  1. Świetne rozwiązanie dla ludzi, którzy nie do końca potrafią rozporządzać swoim majątkiem. Ważne jest jednak, żeby nie przesadzić i nie wydawać ich na podstawowe opłat. W końcu nie starczyło pieniędzy już w tym miesiącu, a w przyszłym miesiącu z racji spłaty pożyczki będzie jej jeszcze mniej

  2. karta z limitem kredytowym to świetne rozwiązanie dla każdego, kto szuka szybkiego zastrzyku gotówki. W axi card dostaniesz pieniądze na dowolny cel. Wystarczy złożyć wniosek. Ja potrzebowałam gotówki na zakup nowego telewizora. Mąż uwielbia oglądać mecze 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *