Jak napisać uzasadnienie we wniosku o spłatę ratalną zadłużenia?

23 lutego 2020  — Piotr Radzikowski

Bez względu na przyczyny, warto postarać się, aby uniknąć konsekwencji, które związane są z nieterminową spłatą różnego rodzaju finansowych zobowiązań. 

W końcu takie unikanie odpowiedzialności finansowej może się dla nas skończyć nawet wizytą komornika w naszym domu.

Co można zrobić, żeby tego rodzaju nieprzyjemnych konsekwencji uniknąć? Wbrew pozorom, jest na to pewna rada.

Postaraj się o rozłożenie swojego długu na raty

Z pewnością warto zapytać swojego wierzyciela o możliwość rozłożenia naszego zadłużenia na raty. W ten prosty sposób udowodni się chęć dobrowolnego i polubownego rozwiązania tej trudnej dla nas sytuacji. Wówczas będziemy mieć również okazję, żeby w korzystny dla nas sposób przedstawić naszą aktualną finansową, (a czasem i życiową) sytuację. Podczas tych zainicjowanych przez nas negocjacji, będzie można się postarać, aby warunki spłaty naszego zadłużenia uległy modyfikacji. Najbardziej dla nas korzystne będzie z pewnością ich rozłożenie na większą ilość mniejszych rat. Tego rodzaju rozwiązanie będzie opłacalną opcją nie tylko dla nas, ale również dla wierzyciela.

W interesie wierzyciela znacznie korzystniejszym rozwiązaniem jest uzyskanie porozumienia z dłużnikiem, który będzie w stanie dzięki niższym ratom terminowo spłacać zobowiązanie. Tym samym wierzyciel nie będzie musiał kierować sprawy do sądu i zaoszczędzi na czasie oraz kosztach.

Przeczytaj również: Ryzyko kredytowe – co to jest i jakie są czynniki zwiększające ryzyko kredytowe

Co należy zawrzeć we wniosku o ratalną spłatę naszego zadłużenia?

Bardzo często zdarza się, że przy rozkładaniu długu na raty uczestniczą, a raczej pośredniczą, zewnętrzne względem obu stron (pożyczkobiorcy i pożyczkodawcy) firmy windykacyjne. Są to po prostu przedstawiciele z tego rodzaju instytucji pozabankowych. My oczywiście nie musimy czekać na tego rodzaju sytuację. Zawsze możemy samodzielnie przygotować taki wniosek o rozłożenie naszego zadłużenia na raty. Żeby to uczynić w sposób prawidłowy, trzeba pamiętać o tym, aby w tego rodzaju piśmie uwzględnić kilka niezwykle istotnych informacji.

Z pewnością całe pismo do pożyczkodawcy musi zostać we właściwy sposób zatytułowane. W tym wypadku najlepiej użyć sformułowania „Wniosek o rozłożenie zadłużenia na raty”. Konieczne będzie również podanie tam naszych danych, czyli: imienia, nazwiska, numeru pesel, miejsca zamieszkania, numeru umowy pożyczki, daty jej udzielenia oraz telefonu kontaktowego. Poza naszymi danymi koniecznie trzeba tam również zawrzeć dane adresata, do którego ten konkretny wniosek kierujemy. W tym wypadku wystarczy podać nazwę firmy pożyczkowej oraz pełny adres.

Po wpisaniu niezbędnych, podstawowych danych, można już przejść do właściwej treści całego tego pisma. Z pewnością należy wówczas zasygnalizować, że zależy nam na tym, żeby nasz dług został rozłożony na raty. Ta część wniosku powinna być bardzo konkretna, więc trzeba tam napisać, na jaką kwotę opiewa nasze zadłużenie względem kredytodawcy. Czas trwania zadłużenia oraz uzasadnienie tego, dlaczego go nie spłacamy w terminie, także są w tym wypadku obligatoryjne.

Dopiero w dalszej kolejności można zacząć przedstawiać naszemu wierzycielowi konkretną propozycję. Można w tym wypadku na przykład zaproponować mu ilość, a być może i wysokość tych nowych rat. Na koniec warto go jeszcze zapewnić, że w przypadku zaakceptowania przez niego tych nowych rat, my gwarantujemy ich terminowe spłacanie. Oprócz tego należy pamiętać, żeby taki wniosek podpisać (w sposób czytelny – imieniem i nazwiskiem) oraz by tam umieścić nazwę miejscowości, oraz datę, kiedy go sporządziliśmy.

Przeczytaj również: Restrukturyzacja kredytu – co to jest i na czym polega

W jaki sposób można uzasadnić swój wniosek o ratalną spłatę zadłużenia?

Wyżej zawarte informacje są w tym wypadku konieczne, ale one nie wystarczą, żeby taki wniosek mógł zostać uznany za kompletny. Wszystko przez to, że kwestia jego uzasadnienia powinna zostać nieco bardziej rozbudowana. W tej ostatniej skądinąd części tego pisma należy bardzo dokładnie opisać naszą sytuację oraz przyczyny, które doprowadziły nas do tego, że nie byliśmy w stanie spłacać terminowo naszego zadłużenia. Tu nie ma miejsca na ogólniki. Trzeba więc szczerze opisać np. to, że straciliśmy pracę albo że ktoś bardzo dla nas bliski zachorował i że konieczność leczenia go, w sposób drastyczny nadwyrężyła nasz domowy budżet. Warto również do takiego wniosku dołączyć dokumenty, które potwierdzą nasze słowa. Może to być np. kserokopia wypowiedzenia umowy o pracę albo skserowane paragony, które będą zaświadczać, jak wysoką sumę wydaliśmy na leczenie tej bliskiej nam osoby. Opisane wyżej okoliczności stanowią oczywiście tylko pewien przykład, jak takie uzasadnienie we wniosku o ratalną spłatę zadłużenia, może w praktyce wyglądać. My podczas sporządzania tego swojego, powinniśmy opisać naszą sytuację. 

Przeczytaj również: Ktoś wziął na mnie kredyt – co robić?

W jakiej formie powinno się złożyć gotowy już wniosek o rozłożenie naszego długu na raty?

Można to uczynić na kilka sposobów. Najprościej będzie go wysłać pocztą (ekonomiczną albo priorytetową). W tym wypadku lepiej zdecydować się na taką formę wysyłki, która zagwarantuje nam jego terminowe doręczenie. Najlepiej więc będzie, gdy skorzystamy z listu poleconego. Większość z instytucji bankowych oraz parabankowych akceptuje również drogę mailową. O tym jednak warto upewnić się odpowiednio wcześniej.

 

Jedna odpowiedź do “Jak napisać uzasadnienie we wniosku o spłatę ratalną zadłużenia?”

  1. Nawet zwykłe “Czy mógłbym spłacić na raty” jest lepsze niż urwanie kontaktu i chowanie się przed wierzycielem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *