Restrukturyzacja kredytu – co to jest i na czym polega

29 lutego 2020  — Piotr Spychalski

Restrukturyzacja kredytu to nic innego jak wprowadzenie zmian w jego dotychczasowych warunkach. 

Jej zasadniczy cel, to doprowadzenie do uregulowania przez kredytobiorcę jego należności. 

Warto wiedzieć, że jest ona przeprowadzana tylko i wyłącznie na wyraźny wniosek klienta (pożyczkobiorcy) do danej instytucji bankowej.

 

Co możemy uzyskać dzięki restrukturyzacji kredytu?

Żeby móc liczyć na pozytywne rozpatrzenie wniosku, należy zamieścić w nim rzeczowe uzasadnienie. Pomocne w tym celu może okazać się opisanie naszej aktualnej sytuacji finansowej oraz życiowej. Ważne, żeby niczego przed bankiem nie ukrywać. Co do samej modyfikacji warunków kredytu, to może się ona opierać na różnych elementach np. na „wakacjach kredytowych”, wydłużeniu całego okresu jego spłaty albo na zmianie jego oprocentowania.

Jeśli bank przychyli się do naszej prośby o zmianę warunków naszego dotychczasowego zobowiązania, to wówczas będziemy musieli zdecydować, który typ restrukturyzacji będzie dla nas najkorzystniejszy. W toku restrukturyzacji możemy najczęściej wnioskować o wydłużenie okresu kredytowania, modyfikację dotychczasowego oprocentowania czy tymczasowe zawieszenie płatności. Oczywiście powyższe jest możliwe jeśli rzetelnie uargumentujemy powód, przez który obecnie nie jesteśmy w stanie terminowo regulować kredytu. Ważnym punktem jest opisanie, jak zamierzamy poprawić swoją zdolność kredytową i jakie kroki podejmiemy we własnym zakresie, aby mieć finansowe możliwości obsługi zobowiązania.

Przeczytaj również: Ryzyko kredytowe – co to jest i jakie są czynniki zwiększające ryzyko kredytowe

W jaki sposób należy uzasadnić wniosek o restrukturyzację naszego zadłużenia?

Jedynie dobrze umotywowany wniosek o restrukturyzacje zadłużenia może zostać przez danego rodzaju instytucję finansową zostać pozytywnie rozpatrzony. Jego właściwe uzasadnienie, to w tym wypadku warunek obligatoryjny. Najważniejsze, żeby napisać w nim prawdę – podać rzeczywiste powody naszych trudności ze spłatą danego rodzaju zadłużenia. Może to być np. kosztowna naprawa samochodu, problemy z pracą albo ze zdrowiem. Ważne, aby nasze słowa zostały w  jakiś dodatkowy sposób potwierdzone. W tym wypadku sprawdzi się dołączony do naszego wniosku rachunek za kosztowną naprawę, kserokopia paragonu z apteki albo dokument z naszego dotychczasowego miejsca pracy. Im więcej tego rodzaju dodatkowych argumentów, tym większa szansa na to, że nasz wniosek nie zostanie odrzucony.

Poza zgodnym z rzeczywistością i odpowiednio uargumentowanym uzasadnieniem, w takim wniosku muszą się jeszcze znaleźć następujące dane: wszystkie wymagane w  formularzu informacje oraz adres kredytobiorcy, wybrany przez nas typ restrukturyzacji, dane banku, do którego kierujemy nasz wniosek, oszacowany przez nas czas trwania naszych finansowych kłopotów oraz nasz czytelny podpis. Tego rodzaju pismo można dostarczyć do danej placówki osobiście, drogą pocztową albo w niektórych przypadkach również drogą elektroniczną.

Przeczytaj również: Linia kredytowa – co to jest i na czym polega

O możliwości restrukturyzacji kredytu hipotecznego

Z pewnością warto wiedzieć, że restrukturyzacja dotyczy również kredytów hipotecznych. Oczywiście jest ona nieco trudniejsza do przeprowadzenia, niemniej jednak jest możliwa do osiągnięcia. Wiele w tym wypadku zależy po prostu od naszej determinacji. Restrukturyzacja tego rodzaju kredytu w praktyce sprowadza się zazwyczaj do wydłużenia okresu jego spłaty. Wówczas kredytobiorca ma do spłaty większą liczbę mniejszych rat. Tego rodzaju rozwiązanie możliwe jest do osiągnięcia zarówno w banku,  w którym wcześniej został uruchomiony kredyt hipoteczny. Ostatecznie trzeba mieć na uwadze, że instytucjom bankowym zależy przede wszystkim na terminowej spłacie kredytu niezależnie od jego rodzaju. Warto mieć to na uwadze i postarać się rozwiązać problemy finansowe w sposób polubowny.

Przeczytaj również: Czy wcześniejsza spłata kredytu się opłaca?

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *