Pożyczka bezzwrotna – czy coś takiego istnieje?

2 grudnia 2019  — Dariusz

pożyczka bezzwrotnaFirma wymaga wkładu finansowego na inwestycje, które pozwolą jej się rozwijać. Środki na ten cel, przedsiębiorcy pozyskują najczęściej w formie pożyczek.

Choć oferta pożyczkowa jest bardzo bogata, to największym zainteresowaniem cieszy się pożyczka bezzwrotna dla firm, której nazwa sugeruje, że nie trzeba jej zwracać.  Czy taka pożyczka w ogóle istnieje?

 

Czy istnieją pożyczki bezzwrotne?

Tak, takie pożyczki faktycznie istnieją, ale nie są one w rzeczywistości, aż tak bezzwrotne, jak wskazuje ich nazwa.

Pożyczka bezzwrotna to firmowa pożyczka bankowa, dla klientów chcących uzyskać środki na dowolny cel. W przypadku takiego zobowiązania, pożyczkobiorca spłaca praktycznie same odsetki i pozostałe koszty bankowe. Jeśli spełniony zostanie szereg warunków, pożyczony kapitał, może pozostać niezwrócony.

Przeczytaj również: Pożyczka kieszonkowa – nowość w ofertach pożyczkodawców

Oferta wydaje się szczególnie atrakcyjna dla nowopowstałych firm. Tylko jak w przypadku tej pożyczki, swoje interesy zaspokaja bank? Jeśli spełnimy wymogi i kapitał pozostanie niezwrócony, to całkowite koszty pożyczki, wyniosą nas tyle samo, co pożyczony kapitał. Zaciągając pożyczkę w wysokości 25 tys. zł, na 10 lat, oddamy tyle samo lub więcej, więc bank odzyska pieniądze, które nam pożyczył. Wciąż brzmi interesująco, prawda? W czym tkwi haczyk?

Przede wszystkim, trudno spełnić wymogi. Pożyczka będzie bezzwrotna tylko, gdy wszystkie raty będą spłacane regularnie. Wystarczy jedno spóźnienie i oddamy również cały pożyczony kapitał, a to oznacza podwójną kwotę do zwrotu. Ryzyko jest wysokie, zwłaszcza przy długim okresie kredytowania.

Ponadto, w umowie mogą pojawić się zapisy, na mocy których, bank może narzucić klientowi skorzystanie z innych jego ofert finansowych, np. założyć płatne konta, albo skorzystać z usług partnerskich firm zewnętrznych, które będą już płatne.

Przeczytaj również: Pożyczka podporządkowana – kto może ją wziąć?

Pożyczka bezzwrotna a dotacje

Dotacje, z pozoru mogą wydawać się podobne do pożyczki bezzwrotnej, ale są między nimi zasadnicze różnice. Dotacja pozwala przedsiębiorcy pozyskać bezzwrotne środki finansowe, pochodzące z funduszy krajowych i unijnych. Pozwala na rozwój i realizację konkretnych działań oraz ułatwia prowadzenie działalności, ale nie umożliwia zachowania jej ciągłości finansowej. Dotacja ma charakter uznaniowy, nieodpłatny i jednorazowy. Koniec realizacji projektu, oznacza również koniec środków.

Są dotacje przeznaczone dla osób, które nie prowadzą jeszcze działalności, a dopiero zamierzają ją założyć i mają przygotowany biznesplan, oraz dotacje dla istniejących już firm. W zależności od profilu i wielkości biznesu, należy wybrać charakter programu, który umożliwi zdobycie kapitału.

Ubiegając się o dotację, musimy spełniać ściśle określone wymogi, ale szansę na pomoc ma każdy koncept, który skupia się na rozwoju przedsiębiorstwa i jest poparty odpowiednią, bogatą dokumentacją. Warto pamiętać, że dotacja wymaga wkładu własnego i zostaje przyznawana na konkretny cel. Wykorzystanie jej niezgodnie z określonym w umowie przeznaczeniem, skutkować będzie koniecznością zwrotu, części lub całości środków, wraz z odsetkami, w ciągu 14 dni od otrzymania decyzji.

Dotacja i pożyczka bezzwrotna bardzo się różnią, a wybór odpowiedniego dla nas finansowania, zależy głównie od profilu i wielkości biznesu.

Przeczytaj również: Pożyczki dla studentów – jak sfinansować swoją edukację?

Oblicz, ile wyniesie rata Twojego kredytu, jak długo będziesz spłacać zadłużenie, i ile zapłacisz odsetek!

3 odpowiedzi na “Pożyczka bezzwrotna – czy coś takiego istnieje?”

  1. Ryzyko jest wysokie, jednak jest to świetne rozwiązanie. Myśle, że przyszli przedsiębiorcy powinni się bliżej przyjrzeć takiej propozycji.

  2. Podobno kto nie ryzykuje, ten szampana nie pija. Jeżeli faktycznie plan na biznes jest dobry, to może być warte uwagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *