Pożyczka w rodzinie – jak zgodnie z prawem pożyczać pieniądze od rodziny?

4 grudnia 2019  — Piotr Spychalski

rodzinaPożyczka w rodzinie? Taka pożyczka jest zazwyczaj najwygodniejsza. Bliscy rzadko naliczają odsetki, nie sprawdzają naszej zdolności kredytowej i łatwiej ustalić warunki spłaty. Ale mimo to, niechętnie zaciągamy pożyczkę u bliskich i wybieramy takie rozwiązanie, tylko w ostateczności.

Jeśli i Ty planujesz wkrótce poruszyć ten temat, sprawdź jak zgodnie z prawem pożyczać pieniądze od rodziny. Wszyscy wiemy, że z urzędem skarbowym nie ma żartów…

Pożyczka w rodzinie a przepisy

Zgodnie z polskimi przepisami, od pożyczki prywatnej należy odprowadzić podatek od czynności cywilnoprawnych, który wynosi 0,5% od jej wysokości. Pożyczka w rodzinie jest jednak z tego obowiązku zwolniona, ale to zależy od tego, jak bliską rodziną jest dla nas pożyczkodawca oraz jaką pożyczamy kwotę.

Pożyczka w rodzinie z I grupy podatkowej

Zwolniona z podatku jest pożyczka w rodzinie, której udziela osoba z I grupy podatkowej, czyli: obecny małżonek, zstępni (syn, córka, wnuki), wstępni (matka, ojciec, dziadkowie), rodzeństwo, pasierb, ojczym, macocha, zięć, teściowie. Kwota pożyczki od jednej osoby, nie może przekroczyć 9637 zł w ciągu 5 lat. Taka pożyczka nie musi być zgłaszana ani udokumentowana.

Jeśli pożyczka przekracza tę kwotę, należy ją zgłosić do urzędu skarbowego w terminie 14 dni, ale co najważniejsze, zwolnienie w tym wypadku nie dotyczy teściów, zięciów i synowych. Pieniądze natomiast muszą zostać wpłacone na nasze konto bankowe. Jeśli zbagatelizujemy formalności i nie dopełnimy warunków, a urząd skarbowy dopatrzy się nieprawidłowości, będziemy musieli zapłacić podatek… aż 20%.

Przeczytaj również: Pożyczka podporządkowana – kto może ją wziąć?

Pożyczka od dalszej rodziny

Jeżeli pożyczki udziela osoba z dalszej rodziny, również istnieje możliwość zwolnienia z obowiązku podatkowego, jednak wtedy nie może ona przekraczać:
– 1 tys. zł jednorazowo od jednej osoby,

– 5 tys. zł w ciągu 3 lat, od jednej osoby,

– łącznie 25 tys. zł od kilku osób,

W przypadku wyższych kwot, pożyczkobiorca również musi zgłosić pożyczkę do urzędu i udokumentować ją przelewem na konto, a następnie odprowadzić podatek, w wysokości 0,5 % od różnicy między sumą pożyczek, a kwotą zwolnioną od podatku.

Przeczytaj również: Pożyczki dla studentów – jak sfinansować swoją edukację

Pożyczka w rodzinie – na jakich warunkach?

Zgodnie z Kodeksem Cywilnym, umowa pożyczki przekraczająca wartość 1000 zł powinna zostać zawarta na piśmie. Taka umowa, nie wymaga poświadczenia notarialnego, ale stanowi dowód dokonania czynności prawnej i może okazać się pomocna w razie problemów. Nie ma jednego obowiązującego wzoru takiej umowy, ale powinny znaleźć się w niej informacje takie, jak:

 • data i miejsca jej zawarcia,
 • strony umowy i stopień pokrewieństwa
 • kwota pożyczki,
 • zobowiązania pożyczkobiorcy, odnośnie zwrotu,
 • terminu udzielenia i zwrotu pożyczki,
 • ewentualna wysokości odsetek,
 • sposobów wypłaty oraz zwrotu pożyczki.

Warto pamiętać, że w przypadku pożyczki oprocentowanej, naliczane odsetki stają się dla pożyczkodawcy przychodami, więc powinien wykazać przychód w rocznym zeznaniu podatkowym PIT i rozliczyć podatek od czynności cywilnoprawnych.

Przeczytaj również: Pożyczka bezzwrotna – czy coś takiego istnieje?

Jak odzyskać pieniądze pożyczone rodzinie?

Jeśli mamy problem z odzyskaniem długu, są 3 opcje:

 • Ugoda z pożyczkobiorcą, określająca nowe warunki spłaty lub rozłożenie jej na mniejsze raty.
 • Sprzedaż długu, która nie wymaga zgody pożyczkobiorcy. Należy jedynie powiadomić dłużnika o zmianie wierzyciela.
 • Wystąpienie na drogę sądową. Do pozwu trzeba koniecznie dołączyć umowę pożyczki, dlatego ważne jest, aby została zawarta pisemnie. Kiedy sąd ogłosi wyrok, odzyskaniem długu zajmie się komornik.

5 odpowiedzi do “Pożyczka w rodzinie – jak zgodnie z prawem pożyczać pieniądze od rodziny?”

 1. To jest nie do pomyślenia, żeby trzeba było płacić podatek za pożyczone pieniądze rodzinie ! Dlatego ludzie pożyczają sobie pieniądze w gotówce, ryzyko większe – ale przecież zna się osobę, której się pożycza. Często rodzice „pożyczają” dzieciom, czy Dzidkowie wnuką bezzwrotnie. Ale od darowizny też powinno się zapłacić podatek – wolne żarty…

 2. Moja babcia pożyczyła pieniądze swojej przyszłej synowej… tamta wyparowała i ani pieniędzy, ani synowej. Koniecznie trzeba podpisywać jakieś umowy, nie można pożycza nikomu pieniędzy bez podkładki! Ostrzegam, bo możecie na zawsze pożegnać się ze swoim majątkiem…

  1. Może i lepiej, że taka przyszła teściowa to wyparowała… szkoda tylko, że z pieniędzmi. Niech to będzie przestrogą dla innych.

 3. Chyba po to bierze się pożyczkę od rodziny, żeby właśnie uniknąć dodatkowych kosztów ? A tu ze wszystkiego chcieliby nas oskubać..

 4. Wolne żarty, chcę pożyczyć pieniądze komuś z rodziny i muszę się z tego rozliczać? I jeszcze teściowie nie są wliczeni w pierwszą grupę? Nie w jednej rodzinie teściowie są dla synowej/zięcia rodzicami równie bardzo, a czasami nawet bardziej, niż biologiczna rodzina!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *