Pożyczka w rodzinie – jak zgodnie z prawem pożyczać pieniądze od rodziny?

4 grudnia 2019  — Piotr Spychalski

rodzinaPożyczka w rodzinie? Taka pożyczka jest zazwyczaj najwygodniejsza. Bliscy rzadko naliczają odsetki, nie sprawdzają naszej zdolności kredytowej i łatwiej ustalić warunki spłaty. Ale mimo to, niechętnie zaciągamy pożyczkę u bliskich i wybieramy takie rozwiązanie, tylko w ostateczności.

Jeśli i Ty planujesz wkrótce poruszyć ten temat, sprawdź jak zgodnie z prawem pożyczać pieniądze od rodziny. Wszyscy wiemy, że z urzędem skarbowym nie ma żartów…

Pożyczka w rodzinie a przepisy

Zgodnie z polskimi przepisami, od pożyczki prywatnej należy odprowadzić podatek od czynności cywilnoprawnych, który wynosi 0,5% od jej wysokości. Pożyczka w rodzinie jest jednak z tego obowiązku zwolniona, ale to zależy od tego, jak bliską rodziną jest dla nas pożyczkodawca oraz jaką pożyczamy kwotę.

Pożyczka w rodzinie z I grupy podatkowej

Zwolniona z podatku jest pożyczka w rodzinie, której udziela osoba z I grupy podatkowej, czyli: obecny małżonek, zstępni (syn, córka, wnuki), wstępni (matka, ojciec, dziadkowie), rodzeństwo, pasierb, ojczym, macocha, zięć, teściowie. Kwota pożyczki od jednej osoby, nie może przekroczyć 9637 zł w ciągu 5 lat. Taka pożyczka nie musi być zgłaszana ani udokumentowana.

Jeśli pożyczka przekracza tę kwotę, należy ją zgłosić do urzędu skarbowego w terminie 14 dni, ale co najważniejsze, zwolnienie w tym wypadku nie dotyczy teściów, zięciów i synowych. Pieniądze natomiast muszą zostać wpłacone na nasze konto bankowe. Jeśli zbagatelizujemy formalności i nie dopełnimy warunków, a urząd skarbowy dopatrzy się nieprawidłowości, będziemy musieli zapłacić podatek… aż 20%.

Przeczytaj również: Pożyczka podporządkowana – kto może ją wziąć?

Pożyczka od dalszej rodziny

Jeżeli pożyczki udziela osoba z dalszej rodziny, również istnieje możliwość zwolnienia z obowiązku podatkowego, jednak wtedy nie może ona przekraczać:
– 1 tys. zł jednorazowo od jednej osoby,

– 5 tys. zł w ciągu 3 lat, od jednej osoby,

– łącznie 25 tys. zł od kilku osób,

W przypadku wyższych kwot, pożyczkobiorca również musi zgłosić pożyczkę do urzędu i udokumentować ją przelewem na konto, a następnie odprowadzić podatek, w wysokości 0,5 % od różnicy między sumą pożyczek, a kwotą zwolnioną od podatku.

Przeczytaj również: Pożyczki dla studentów – jak sfinansować swoją edukację

Pożyczka w rodzinie – na jakich warunkach?

Zgodnie z Kodeksem Cywilnym, umowa pożyczki przekraczająca wartość 1000 zł powinna zostać zawarta na piśmie. Taka umowa, nie wymaga poświadczenia notarialnego, ale stanowi dowód dokonania czynności prawnej i może okazać się pomocna w razie problemów. Nie ma jednego obowiązującego wzoru takiej umowy, ale powinny znaleźć się w niej informacje takie, jak:

 • data i miejsca jej zawarcia,
 • strony umowy i stopień pokrewieństwa
 • kwota pożyczki,
 • zobowiązania pożyczkobiorcy, odnośnie zwrotu,
 • terminu udzielenia i zwrotu pożyczki,
 • ewentualna wysokości odsetek,
 • sposobów wypłaty oraz zwrotu pożyczki.

Warto pamiętać, że w przypadku pożyczki oprocentowanej, naliczane odsetki stają się dla pożyczkodawcy przychodami, więc powinien wykazać przychód w rocznym zeznaniu podatkowym PIT i rozliczyć podatek od czynności cywilnoprawnych.

Przeczytaj również: Pożyczka bezzwrotna – czy coś takiego istnieje?

Jak odzyskać pieniądze pożyczone rodzinie?

Jeśli mamy problem z odzyskaniem długu, są 3 opcje:

 • Ugoda z pożyczkobiorcą, określająca nowe warunki spłaty lub rozłożenie jej na mniejsze raty.
 • Sprzedaż długu, która nie wymaga zgody pożyczkobiorcy. Należy jedynie powiadomić dłużnika o zmianie wierzyciela.
 • Wystąpienie na drogę sądową. Do pozwu trzeba koniecznie dołączyć umowę pożyczki, dlatego ważne jest, aby została zawarta pisemnie. Kiedy sąd ogłosi wyrok, odzyskaniem długu zajmie się komornik.

Oblicz, ile wyniesie rata Twojego kredytu, jak długo będziesz spłacać zadłużenie, i ile zapłacisz odsetek!

5 odpowiedzi na “Pożyczka w rodzinie – jak zgodnie z prawem pożyczać pieniądze od rodziny?”

 1. To jest nie do pomyślenia, żeby trzeba było płacić podatek za pożyczone pieniądze rodzinie ! Dlatego ludzie pożyczają sobie pieniądze w gotówce, ryzyko większe – ale przecież zna się osobę, której się pożycza. Często rodzice “pożyczają” dzieciom, czy Dzidkowie wnuką bezzwrotnie. Ale od darowizny też powinno się zapłacić podatek – wolne żarty…

 2. Moja babcia pożyczyła pieniądze swojej przyszłej synowej… tamta wyparowała i ani pieniędzy, ani synowej. Koniecznie trzeba podpisywać jakieś umowy, nie można pożycza nikomu pieniędzy bez podkładki! Ostrzegam, bo możecie na zawsze pożegnać się ze swoim majątkiem…

  1. Może i lepiej, że taka przyszła teściowa to wyparowała… szkoda tylko, że z pieniędzmi. Niech to będzie przestrogą dla innych.

 3. Chyba po to bierze się pożyczkę od rodziny, żeby właśnie uniknąć dodatkowych kosztów ? A tu ze wszystkiego chcieliby nas oskubać..

 4. Wolne żarty, chcę pożyczyć pieniądze komuś z rodziny i muszę się z tego rozliczać? I jeszcze teściowie nie są wliczeni w pierwszą grupę? Nie w jednej rodzinie teściowie są dla synowej/zięcia rodzicami równie bardzo, a czasami nawet bardziej, niż biologiczna rodzina!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *