Pożyczki bez dochodu – czy bezrobotny może wziąć pożyczkę?

8 listopada 2019  — Dariusz

Jeśli nie masz stałej pracy, masz gwarancję, że żaden bank nie przyzna ci kredytu. Z wieloma pożyczkami też będziesz mieć kłopot. Nie znaczy to jednak, że nie masz żadnych możliwości na uzyskanie wsparcia. Przecież to, że jesteś osobą bezrobotną, nie jest równoznaczne z brakiem dochodów.

Przeglądając różnego rodzaju produkty finansowe, w twoim przypadku najbardziej dostępna i atrakcyjna zarazem opcja, to pożyczka na raty dla bezrobotnych. Nie znajdziesz jej w banku, ale w firmie pożyczkowej.

Jak działa pożyczka dla bezrobotnych?

Niezależnie od tego, do której instytucji się zgłosisz, wszędzie pożyczka będzie możliwa na okres maksymalnie 30 dni. Czasem zdarza się oferta obejmująca nieco dłuższy termin. W każdym razie pożyczki tego typu zawsze mają postać chwilówki. Ponieważ nie możesz za bardzo wykazać się żadnymi dochodami, jesteś mniej wiarygodnym klientem niż ten, który umowę posiada. Z tego też względu możesz pożyczyć niższą kwotę. Najczęściej mieści się ona w przedziale od 500 do 3000 złotych. 

W przypadku tej pożyczki spotkasz się z jeszcze mniejszą liczbą formalności niż w przypadku innych pożyczek. Z reguły wystarczające jest, byś przestawił aktualny dokument tożsamości i wyciąg z konta bankowego. Wnioskować o pożyczkę można podczas osobistej wizyty w firmie albo poprzez wypełnienie wniosku przez internet.

Przeczytaj również: Opodatkowanie pożyczki – kiedy pożyczka jest opodatkowana?

Zanim podpiszesz, zastanów się, czy warto

To, że w zasięgu ręki jest możliwość pożyczki, nie oznacza, że jest to rozwiązanie na miarę twoich potrzeb. Musisz mieć świadomość swojej sytuacji finansowej i tego, czy będziesz w stanie oddać pieniądze. To odpowiednia propozycja wtedy, gdy nagle potrzebujesz środków, a jednocześnie wiesz o tym, że wkrótce będziesz w stanie spłacić zobowiązanie.

Oprócz tego pamiętaj, że hasła reklamowe o darmowej pożyczce, czy zerowej prowizji cię nie dotyczą. Niestety, pożyczki dla osób bezrobotnych wiążą się z wyższymi kosztami. Poza podstawową kwotą będzie oprocentowanie, prowizja i co najmniej kilka opłat dodatkowych. 

Różnice te wynikają z tego, że jako osoba bezrobotna wiążesz się z wyższym ryzykiem, więc nalicza się koszty. Dlatego też, zanim podpiszesz umowę, koniecznie przeczytaj każdy jej punkt, żeby mieć świadomość, ile będziesz mieć do zwrotu. W części przypadków pożyczka dla bezrobotnych jest świetnym rozwiązaniem, a w innych może stać się przyczyną niepotrzebnych problemów.

Przeczytaj również: Pożyczka a umowa zlecenie – czy muszę mieć umowę o pracę, żeby wziąć pożyczkę?

Dlaczego pożyczki nie przyznaje bank?

Banki działają na podstawie prawa bankowego, natomiast firmy pożyczkowe nie, więc mają znacznie większe pole do popisu. Kredyty reguluje prawo bankowe, a umowa kredytowa zawsze musi być na piśmie. Aby uzyskać kredyt trzeba mieć dobrą historię kredytową, zdolność kredytową i oczywiście udokumentowane dochody. 

W przypadku pożyczek koszty mogą być różnej wysokość, bo ustala je pożyczkodawca. To właśnie dzięki temu produkty finansowe, jakie przygotowują firmy pożyczkowe, są bardziej elastyczne i dopasowane do potrzeb. Możliwość swobody działania pozwala im zaproponować m.in. pożyczkę dla bezrobotnych.

Przeczytaj również: Przedawnienie pożyczki – kiedy następuje, czyli kiedy pożyczka ulega przedawnieniu

 

Oblicz, ile wyniesie rata Twojego kredytu, jak długo będziesz spłacać zadłużenie, i ile zapłacisz odsetek!

2 odpowiedzi na “Pożyczki bez dochodu – czy bezrobotny może wziąć pożyczkę?”

  1. Osoby bez dochodu nie powinny pakować się w żadne pożyczki, bo jak mają je spłacić ? Później cała odpowiedzialność spada na rodzinę.. Moja ciocia nabrała pożyczek różnego rodzaju i nic nie spłacała, później cała rodzina musiała się tym martwić. Obecnie dzięki konsolidacji w ogóle jakoś to idzie do przodu… ale i tak było już bardzo ciężko, polecam myśleć o innych, a nie tylko o sobie przy braniu jakiejkolwiek pożyczki.

  2. Ja rozumiem, że czasami potrzebne są pieniądze, ale wydaje mi się, że takie pożyczanie pieniędzy przy braku pracy to prosta droga do spirali chwilówek i problemów z komornikiem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *