Umowa o dzieło a kredyt gotówkowy – czy pracując na UoD masz szansę na kredyt?

9 kwietnia 2020  — Piotr Radzikowski

Umowa o dzieło a kredyt gotówkowyUmowa o dzieło to rodzaj stosunku cywilnoprawnego, który wciąż jest popularną formą umowy wśród pracowników. Ma swoje wady i zalety, a przy tym często rodzi wątpliwość – czy pracując na podstawie tego typu umowy można zaciągnąć kredyt? Rozwiewamy wątpliwości i analizujemy kwestię umowa o dzieło a kredyt gotówkowy. 

Zapraszamy do lektury, z który dowiesz się, czy pracując na UoD masz szansę na kredyt gotówkowy.

Umowa o dzieło a kredyt gotówkowy

Być może zastanawiasz się, skąd biorą się wątpliwości w kwestii umowa o dzieło a kredyt gotówkowy. Otóż wynikają one z tego, że do niedawna banki nie były przychylne wobec osób, które nie posiadały stałego zatrudnienia w oparciu o umowę o pracę. Forma umowy z pracodawcą ma wpływ na atrakcyjne warunki kredytowe, ale dziś nie jest już decydująca. W wielu instytucjach kredytowych, warunki otrzymania kredytu gotówkowego na umowie o dzieło nie odbiegają od tych, jakie są wymagane od osób na umowach o pracę. Kluczowe jest bowiem to, by bank ocenił osobę, która potrzebuje finansowego wsparcia jako wiarygodnego klienta, który jest wypłacalny. Trzeba jednak dodać, że trend ten w związku z recesją gospodarczą spowodowaną pandemią COVID-19 niektóre banki ponownie ostrożnie zaczęły podchodzić do umów cywilnoprawnych.

Wciąż w najkorzystniejszej sytuacji są osoby, które oprócz dochodów z tytułu umowy o dzieło posiadają inne źródło dochodu – np. prowadzą własną działalność albo są zatrudnione na etacie. Nie oznacza to jednak, że sprawa umowa o dzieło a kredyt gotówkowy jest przegrana dla pozostałych. Banki przygotowują oferty, jednak nierzadko mają one nieco gorsze warunki kredytu. Przy tym należy też pamiętać, że nie wszystkie banki udostępniają takim kredytobiorcom wszystkie swoje produkty, dlatego jeśli chcesz się rozeznać, na jakie oferty możesz liczyć, warto skontaktować się ze specjalistą, który przedstawi Ci oferty skrojone na miarę Twoich potrzeb.

Warto też wiedzieć, że umowa o dzieło a kredyt gotówkowy to sytuacja, która prezentuje się znacznie korzystniej, aniżeli ta, kiedy chcemy uzyskać kredyt hipoteczny. Co więcej, im mniejsza będzie suma kredytu, tym większe szanse, że bank nie będzie stwarzał problemu z jego udzieleniem, nawet jeśli nie posiada się stabilnego zatrudnienia.

Przeczytaj również: Umowa zlecenie a kredyt gotówkowy – czy pracując na UZ masz szansę na kredyt?

Praca na umowę o działo a kredyt – czy masz szansę go dostać?

Do niedawna, pracując na podstawie umowy cywilno-prawnej, można było doświadczyć licznych komplikacji w kwestii pozytywnej decyzji kredytowej. Aktualnie jednak banki najczęściej nie robią przeszkód i świadczą swoje usługi kredytowe także osobom z umowami o dzieło. Warunki otrzymania kredytu gotówkowego na umowie o dzieło nie odbiegają od wymogów stosowanych wobec innych pożyczkobiorców – należy przedłożyć oświadczenie o zarobkach, które pozwoli określić zdolność kredytową. Nie mniej istotnym aspektem jest także weryfikacja historii kredytowej – jeśli ta jest bez zastrzeżeń, nie powinno być przeszkód w uzyskaniu kredytu przy umowie o dzieło.

Zastanawiając się jeszcze nad kwestią praca na umowę o dzieło a kredyt, warto też pamiętać o swoich zarobkach, ale też zobowiązaniach, które już na Tobie spoczywają. Banki często oferują atrakcyjne propozycje kredytowe, które mogą zachęcać do skorzystania z nich. Przed podjęciem tej decyzji, polecamy skorzystać z narzędzia, jakim jest kalkulator kredytowy. To niezwykle dogodny symulator, który pozwoli Ci oszacować m.in. wysokość raty czy całkowity koszt kredytu. Dzięki temu możesz przeanalizować swój budżet i znaleźć ofertę odpowiadającą Twoim potrzebom i możliwościom finansowym.

Przeczytaj również: Umowa zlecenie a kredyt hipoteczny – czy pracując na UZ masz szansę na kredyt na mieszkanie?

Warunki otrzymania kredytu gotówkowego na umowie o dzieło

Skoro już wiesz, że praca na umowę o działo a kredyt to kwestia bardzo indywidualna i zależna od wielu czynników, pora zastanowić się nad nimi. Jakie są warunki otrzymania kredytu gotówkowego na umowie o dzieło? Otóż banki chcąc się nieco zabezpieczyć przed ewentualnymi problemami ze spłatą rat, oferują różnego rodzaju ograniczenia. Kredytobiorca powinien więc liczyć się z:

  • wyższym oprocentowaniem;
  • krótszym okresem trwania umowy kredytowej;
  • wyższą prowizją za uruchomienie kredytu;
  • koniecznością dodatkowego zabezpieczenia zobowiązania kredytu – może to być wniesienie wkładu własnego, zabezpieczenie poprzez poręczyciela czy zabezpieczenie hipoteczne;
  • obowiązkiem nabycia dodatkowych produktów bankowych – np. płatne konto bankowe, ubezpieczenie czy lokata.

Warunki otrzymania kredytu gotówkowego na umowie o dzieło obejmują także formalności, które zobowiązany jest dopełnić kredytobiorca. Analitycy kredytowi w bankach muszą bowiem ocenić nie tylko wysokość generowanych dochodów, ale również czynniki wpływające na stabilną sytuację finansową klienta. Chcąc otrzymać kredyt, musimy więc liczyć się z tym, że konieczne może być przedłożenie zaświadczenia o zarobkach, wyciągów z konta, dokumentu potwierdzającego ciągłość zleceń czy dokumentu z zapewnieniem pracodawcy o dalszej, regularnej współpracy. Firmy ponadto mogą wymagać skorzystania z ubezpieczenia kredytu – to wiąże się z dodatkowym kosztem, ale stanowi solidne zabezpieczenie dla banku i często bywa kluczowe w sytuacji zaciągnięcia kredytu przy umowie o dzieło.

Podsumowując, otrzymanie kredytu, kiedy pracujemy na umowie o dzieło nie jest wykluczone. Warto skonsultować się z ekspertami firmy Finanse dla Ciebie, którzy przedstawią oferty banków dających taką możliwość.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *