Umowa zlecenie a kredyt gotówkowy – czy pracując na UZ masz szansę na kredyt?

25 kwietnia 2020  — Dariusz

Osoby ubiegające się o kredyt muszą spełnić szereg wymagań. Jednym z najważniejszych jest odpowiednia zdolność kredytowa, określana przez kilka czynników.

Niezwykle istotna jest sytuacja finansowa oraz stosunek pracy. W najlepszym położeniu są pracownicy zatrudnieni na umowę o pracę. Jak sytuacja wygląda w przypadku innych osób? Wyjaśniamy, jak wygląda zależność umowa zlecenie a kredyt gotówkowy!

Czy pracując na UZ masz szansę na kredyt?

Każdy bank zanim zdecyduje się pożyczyć pieniądze danej osobie gruntownie ją weryfikuje. Kontroluje jej historię kredytową, sprawdza czy nie ma długów, a także ocenia zdolność kredytową. W najlepszej sytuacji są osoby, które sprawiają wrażenie najmniej ryzykownych. Bank chce mieć jak największą pewność, że odzyska pożyczone pieniądze na określonych przez siebie zasadach, w konkretnym terminie. Dowiedz się jak mają się do siebie umowa zlecenie a kredyt gotówkowy!

Przeczytaj również: Umowa o dzieło a kredyt gotówkowy – czy pracując na UoD masz szansę na kredyt?

Od czego zależy zdolność kredytowa?

Analiza zdolności kredytowej jest podstawowym kryterium oceny ryzyka. Składa się z dwóch części: ilościowej oraz jakościowej. Najpierw bank sprawdza takie kwestie jak: wysokość dochodów (oraz ich regularność), miesięczne koszty utrzymania, a także zadłużenie. Bardzo ważne są też podstawowe dane klienta, czyli: wiek, stan cywilny, liczba osób na utrzymaniu, status mieszkaniowy i majątkowy, wykształcenie, staż pracy, zawód, zajmowane stanowisko czy historia kredytowa.

Więcej informacji o zdolności kredytowej znajdziesz w artykule: Co to jest zdolność kredytowa?

Nie da się ukryć, że w lepszej sytuacji są osoby o stałym zatrudnieniu na umowę o pracę na czas nieokreślony. Posiadają stałe przychody, które pokryją ratę kredytu. W razie ewentualnego zwolnienia mają aż 3 miesiące na poszukanie nowej pracy lub skontaktowanie się z wierzycielem i znalezienie optymalnego rozwiązania. Jak jednak wygląda ta sytuacja w przypadku umów cywilnoprawnych?

Umowa zlecenie a kredyt gotówkowy

Chociaż banki ewidentnie faworyzują kandydatów zatrudnionych na umowę o pracę, nie oznacza to, że inne osoby nie mają szansy na zaciągnięcie zobowiązania. Jak wygląda zależność umowa zlecenie a kredyt gotówkowy? Wbrew pozorom umowy cywilnoprawne wcale nie przekreślają szansy na pożyczenie pieniędzy. W każdej sytuacji bank na takich samych zasadach ocenia wiarygodność klienta. Osoby ze świetną oceną BIK, bez żadnych długów i bardzo dobrą zdolnością kredytową z powodzeniem otrzymają korzystną ofertę od banku.

Oczywiście trzeba mieć na względzie fakt, że najlepiej jest udowodnić, że przyjmowane zlecenia są regularne oraz gwarantują odpowiednio wysokie zarobki. O ile taka forma zatrudnienia nie uniemożliwia uzyskania kredytu, o tyle nie wpływa korzystnie na wiarygodność klienta. Umowa tego typu może zostać wypowiedziana w każdej chwili, a także kwoty wynagrodzenia mogą się od siebie różnić, nawet jeśli wypłata jest przyznawana co miesiąc. Stanowi to pewnego rodzaju ryzyko, że kandydat może stracić płynność finansową.

Przeczytaj również: Umowa zlecenie a kredyt hipoteczny – czy pracując na UZ masz szansę na kredyt na mieszkanie?

Jak zwiększyć swoje szanse na uzyskanie kredytu na umowie zlecenie?

Zależność umowa zlecenie a kredyt gotówkowy jest zdecydowanie mniej korzystna. Z tego względu przed złożeniem wniosku w banku należy szczególnie dobrze się przygotować. Najważniejsze jest, by udowodnić, że obecne źródło dochodów jest regularne i co najważniejsze stabilne. Jeśli posiada się jakieś nadwyżki kapitału, oszczędności czy inne aktywa, koniecznie warto o tym wspomnieć oraz odpowiednio udowodnić. Świetnym pomysłem będzie także sprawdzenie swojego raportu w BIK, by upewnić się, że nie ma się żadnych długów. W ten sposób można odkryć wszelkie nieprawidłowości, a także próby wyłudzenia kredytu! Bank na pewno sprawdzi tę bazę danych, dlatego warto to zrobić, zanim złożymy wniosek.

Przeczytaj również: Zarabiam najniższą krajową, czy mam szansę na kredyt?

Jak wybrać najbardziej korzystny kredyt na umowie zlecenie?

Umowa zlecenie a kredyt gotówkowy to dość kłopotliwe zagadnienie, ponieważ nie każdy bank dopuszcza możliwość stworzenia zobowiązania w takich okolicznościach. Jeśli sprawdzi się już, które z nich są przychylne, należy przystąpić do porównania warunków umowy. Zazwyczaj lepiej traktowane są osoby, które posiadają konto w tym banku i przez lata dały się poznać jako dobry klient.

Zawsze trzeba dokładnie zapoznać się z wymaganiami oraz sprawdzić wysokość nie tylko oprocentowania, ale też RRSO. Bardzo ważna jest także całkowita kwota spłaty. Warto wybrać ofertę, która jest nie tylko korzystna, ale też najbardziej osiągalna. Dobrze wybrana opcja oraz gruntowne przygotowanie zwiększają szanse na kredyt. Warto pamiętać o tym, że każdy złożony wniosek jest odnotowany m.in. w bazie BIK! By nie zmniejszać swojej wiarygodności najrozsądniej jest dołożyć wszelkich starań, by mimo wszystko podpisać umowę.

Zależność umowa zlecenie a kredyt gotówkowy nie jest z pewnością tak korzystna, jak w przypadku umowy o pracę, ale nie jest też najgorsza. Najważniejsze jest zadbanie o dobrą zdolność kredytową. Sprawdź swój raport BIK i postaraj się jak najlepiej przygotować do złożenia wniosku!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *