Umowa zlecenie a kredyt hipoteczny – czy pracując na UZ masz szansę na kredyt na mieszkanie?

26 kwietnia 2020  — Karol

kobieta dostala kredyt gotowkowy

Banki udzielają kredytów jedynie klientom, którzy spełniają szereg wymagań. W ten sposób ogranicza się ryzyko, że kredytobiorca może w pewnym momencie nie być w stanie spłacić zobowiązania. Jednym z najważniejszych kryteriów jest dochód oraz forma zatrudnienia. Wyjaśniamy, jak wygląda zależność umowa zlecenie a kredyt hipoteczny!

Zdolność kredytowa w przypadku umowy zlecenia

Banki dokładnie weryfikują osoby, które chcą pożyczyć od nich pieniądze. Sprawdzają historię kredytową oraz wszystkie inne podstawowe dane kandydata. Na podstawie m.in. scoringu BIK oceniają jego wiarygodność i zdolność kredytową. Dawniej osoby zatrudnione na umowach cywilnoprawnych miały o wiele mniejsze szanse na uzyskanie wsparcia finansowego. Współcześnie się to zmienia, dlatego coraz więcej placówek przychylniej patrzy na takich klientów. Dowiedz się, jak mają się do siebie umowa zlecenie a kredyt hipoteczny!

Dla banku najważniejsze są dwie kwestie: wiarygodność oraz zdolność kredytowa. Osoba, która nie ma długów, a dawne zobowiązania spłacała w terminie, jest naturalnie uznawana za bardziej godną zaufania. Skoro już raz pomyślnie przeszła przez taki proces, istnieje duże prawdopodobieństwo, że tym razem będzie podobnie. Jednym z narzędzi oceny tej kwestii jest raport BIK.

Zdolność kredytowa jest nieco bardziej skomplikowana w weryfikacji. Wpływ na nią ma przede wszystkim wysokość dochodów, miesięczne wydatki, a także ewentualne zadłużenie. Nie bez znaczenia są też m.in. wiek i stan cywilny klienta, status mieszkaniowy, wykształcenie, staż pracy, zawód czy obecnie piastowane stanowisko.

Przeczytaj również: Umowa zlecenie a kredyt gotówkowy – czy pracując na UZ masz szansę na kredyt?

Umowa zlecenie a kredyt hipoteczny to zależność, która jest traktowana inaczej, ponieważ jest mniej stabilna. W przypadku takiego zatrudnienia bank sprawdzi nie trzy ostatnie miesiące dochodów, ale aż dwanaście. Trzeba także przedstawić pełną dokumentację, a wypłaty muszą być przekazywane bezpośrednio na konto. Tylko w ten sposób można udowodnić faktyczną wysokość swoich zarobków.

Umowa zlecenie a kredyt hipoteczny

Młodzi ludzie i przedstawiciele wybranych branż (np. artyści) często pracują na umowę zlecenie. Współcześnie to dość popularny typ zatrudnienia, dlatego banki przychylniej skłaniają się do takich kandydatów. W Polsce można wybierać spośród wielu ofert i z roku na rok stopniowo ich przybywa.

Umowa zlecenie a kredyt hipoteczny to mimo wszystko nadal dość trudne zagadnienie. Na pewno w takiej sytuacji trudniej jest uzyskać pozytywną odpowiedź od banku. Nie oznacza to jednak, że nie opłaca się próbować. Wiele osób myślących, że absolutnie nie ma szans na taki kredyt, może się pozytywnie zaskoczyć! Wzorowa historia zadłużeń oraz dobra zdolność kredytowa jak najbardziej pozwolą uzyskać stosowne wsparcie finansowe. Najważniejsze jest, by się dobrze przygotować przed złożeniem wniosku.

Przeczytaj również: Umowa o dzieło a kredyt gotówkowy – czy pracując na UoD masz szansę na kredyt?

Jak poprawić swoją zdolność przy kredycie hipotecznym na umowie zleceniu?

By korzystnie wypaść w oczach banku, należy dopilnować wielu spraw, zanim złoży się wniosek. Na początek najlepiej jest pobrać swój raport BIK – raz na pół roku można zrobić to za darmo (przeczytaj również: Co to jest BIK?). Dzięki niemu można uporządkować swoje zobowiązania oraz wyłapać wszelkie nieprawidłowości. Być może w bazie nadal widnieją przedawnione wpisy albo ktoś próbował nielegalnie wziąć na Ciebie kredyt?

Kolejnym krokiem jest poprawienie swojej wiarygodności oraz historii. Młode osoby często nie mają żadnej przeszłości kredytowej. W takiej sytuacji najlepiej jest kupić np. sprzęt AGD/RTV na raty – terminowo spłacone zobowiązanie działa na plus.

Umowa zlecenie a kredyt hipoteczny to w Twoim przypadku wyjątkowo niekorzystne zestawienie? Zawsze można rozważyć podpisanie umowy z drugą osobą. Wcale nie musi być to małżonek/małżonka. Wiele młodych osób bierze kredyt z rodzicami, ale w praktyce może to być każdy, kto ma lepszą zdolność kredytową. Po latach można odłączyć drugą osobę od tego zobowiązania, gdy np. zdobędzie się bardziej stabilne zatrudnienie.

Rozsądnym rozwiązaniem jest też podjęcie decyzji o większym wkładzie własnym. Zwykle wynosi on ok. 10% wartości nieruchomości, ale warto podnieść tę stawkę. W ten sposób udowodni się bankowi, że pracując w tym trybie można mieć nadwyżki kapitału.

Jak wybrać najlepszy kredyt hipoteczny na umowie zleceniu?

Zdecydowanie najrozsądniej jest zdecydować się na kredyt hipoteczny z długim okresem spłaty. Wtedy koszty całkowite wyniosą więcej, ale miesięczne raty będą o wiele niższe. W takiej sytuacji w oczach banku ma się większą szansę na ich uregulowanie w przypadku nieregularnych dochodów. W razie poprawy sytuacji finansowej zawsze można nadpłacać zobowiązania, co będzie skutkować szybszą spłatą. Zanim podpisze się umowę, zawsze należy dokładnie zapoznać się ze wszystkimi warunkami kredytu. Nie można oczywiście zapomnieć o porównaniu przynajmniej kilku propozycji, zwracając uwagę na RRSO oraz kwotę całkowitą!

Umowa zlecenie a kredyt hipoteczny to trudne zagadnienie, ale jak najbardziej możliwe do zrealizowania. Po odpowiednim przygotowaniu można z powodzeniem uzyskać środki na wymarzone mieszkanie. Zadbaj o to, by jak najlepiej wypaść przed kredytodawcą!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *