Upadłość konsumencka a rozdzielność majątkowa – co trzeba wiedzieć?

31 sierpnia 2020  — Dariusz

Ogłoszenie upadłości konsumenckiej niesie ze sobą wiele konsekwencji. Podczas rozprawy syndyk przejmuje cały majątek, dlatego sytuacja jest ciekawa w przypadku osób w związku małżeńskim. Wiele par wspólnie zarządza swoimi finansami. Co dzieje się w chwili, gdy jeden z małżonków wpada w tak poważne długi, że musi ogłosić bankructwo? Przedstawiamy, jak mają się do siebie upadłość konsumencka a rozdzielność majątkowa oraz wyjaśniamy, co warto o tym wiedzieć!

Upadłość konsumencka a rozdzielność majątkowa

Upadłość konsumencka a rozdzielność majątkowa

Zgodnie z przepisami Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, w chwili, gdy para zawiera ślub, pomiędzy małżonkami powstaje tzw. wspólność majątkowa. Na drodze umowy majątkowej, zawartej w formie aktu notarialnego, można ten stan rozszerzyć, ograniczyć lub zupełnie wyłączyć. Da się ustalić też, że każda osoba ma własny majątek, ale zarazem zgadza się na obowiązek wpłacania określonej kwoty do wspólnej puli. Intercyza z kolei sprawia, że chociaż nadal pozostaje się w małżeństwie, między małżonkami jest całkowita rozdzielność majątkowa. Niezależnie od tego, co przed ślubem ustaliła ze sobą młoda para, w razie problemów z długami konsekwencje odczują obie osoby.

Przeczytaj również: Upadłość konsumencka – co to jest i jak ją ogłosić?

Zależność upadłość konsumencka a rozdzielność majątkowa jest najważniejsza w przypadku małżeństw, które utrzymywały się wspólnie. Załóżmy, że mąż z powodu hazardu wpadł w tak poważne długi, że nie jest w stanie ich spłacić. Jeśli podjął decyzję o złożeniu wniosku o upadłość, pomoże nie tylko sobie, ale też swojej żonie. W chwili ogłoszenia wyroku sądu między małżonkami wystąpi przymusowa rozdzielność majątkowa.

Dzięki temu obowiązek spłaty spada tylko na osobę, która rzeczywiście jest odpowiedzialna za zadłużenie. Syndyk zajmie część majątku należącą do dłużnika. Nie będzie rościł żadnych praw do pensji ani innych dochodów żony. Jeśli jednak para wspólnie kupiła mieszkanie lub samochód, wtedy może pojawić się problem.

Jedni prawnicy są zadania, że wtedy taki dobytek powinien automatycznie wchodzić do masy upadłościowej. Są szczególnie przychylni do tego rozwiązania w sytuacjach, w których można udowodnić, że za zadłużenie jest też odpowiedzialna druga osoba (np. namawiała współmałżonka do zaciągania pożyczek). Niektóre przedmioty trudno podzielić lub nie da się dociec, w jakim stopniu ich kupno zostało sfinansowane przez każdego z małżonków. Kwestia ta była na tyle problematyczna, że pod koniec grudnia 2019 roku Sąd Najwyższy stwierdził, że w sytuacji upadłości konsumenckiej jednego z małżonków do masy upadłości wchodzi całość majątku wspólnego.

Przeczytaj również: Upadłość konsumencka a komornik – co to trzeba wiedzieć?

Inni prawnicy uznają jednak, że syndyk powinien sprzedać jedynie połowę takiego mienia. W dużej mierze zależy to od jego woli. Wtedy, gdyby małżonka chciała nie dopuścić np. do spieniężenia auta, powinna „odkupić” część męża, by stać się jedyną właścicielką.

Upadłość konsumencka a małżonkowie w ustroju rozdzielności

Mogłoby się wydawać, że w zagadnieniu upadłość konsumencka a rozdzielność majątkowa ogłoszenie bankructwa nie wprowadza żadnych zmian w przypadku małżeństw z intercyzą. Skoro przed ślubem zostało już ustalone, że małżonkowie będą prowadzić osobne rachunki, bankructwo jednej osoby teoretycznie nie powinno mieć znaczenia. Okazuje się jednak, że sytuacja jest mimo wszystko inna.

Przede wszystkim, podpisanie intercyzy jest dobrowolne. Gdyby z jakichś względów para jednak chciała wspólnie zarządzać majątkiem, wystarczy, że podpisze odpowiedni dokument u notariusza. W chwili, gdy jeden z małżonków staje się osobą upadłą, rozdzielność jest przymusowa. Przez cały czas trwania rozprawy i procesu spłaty, para musi pozostać w takim stosunku majątkowym. Nawet gdyby z jakiegoś powodu chcieliby to zmienić, jest to po prostu niemożliwe.

Rozdzielność majątkowa po zakończeniu upadłości konsumenckiej

Bardzo ważne jest też to, by mieć świadomość, co dzieje się z rozdzielnością majątkową po ustaniu upadłości. W momencie, gdy dłużnik ureguluje już wszystkie zaległości lub proces zostanie zakończony, zgodnie z prawem znów będzie miał wspólnotę majątkową ze współmałżonkiem lub współmałżonką. Osoby, które zgodziły się na taki układ przed ślubem, wracają po prostu do stanu wyjściowego.

Przeczytaj również: Upadłość konsumencka – skutki i konsekwencje – co musisz wiedzieć?

Pary, które podpisywały szczególne umowy majątkowe lub intercyzę, po ustaniu upadłości partnera również znajdują się w ustroju wspólnoty majątkowej. Wcześniejsze ustalenia zostają w pewien sposób anulowane, dlatego jeśli chce się do nich wrócić, należy ponownie udać się do notariusza w celu podpisania nowej umowy. To bardzo ważne, by mieć tego świadomość, ponieważ nawet nie wszyscy prawnicy mają tego świadomość. Często zdarza się, że małżeństwa są przekonane, że ich dawne ustalenia są dalej w mocy i dopiero przypadkiem odkrywają, jak jest w rzeczywistości.

Upadłość konsumencka a rozdzielność majątkowa to skomplikowana kwestia, dlatego warto zasięgnąć porady u radcy prawnego. Sprawa może szczególnie się utrudnić, gdy przez długi para zacznie spierać się o prawo do określonych dóbr. Zanim złożysz wniosek, skonsultuj się z doświadczonym prawnikiem!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *