Co daje upadłość konsumencka? Jakie niesie korzyści?

7 sierpnia 2020  — Piotr Radzikowski

Co daje upadłość konsumenckaWiesz już, że nie dasz rady spłacić wszystkich swoich długów? Jednym z rozwiązań jest ogłoszenie bankructwa. W ten sposób możesz uwolnić się od zobowiązań, które zbytnio Cię przytłaczają. Część z nich zostanie umorzona, a resztę spłacisz na przystępnych warunkach. Jeśli chcesz uchronić się przed poważnymi problemami finansowymi czy nawet bezdomnością, koniecznie powinieneś rozważyć taki krok. Wyjaśniamy, co daje upadłość konsumencka i jakie niesie korzyści!

Co daje upadłość konsumencka?

Wiele osób zwleka ze złożeniem wniosku w sądzie, ponieważ głównie skupia się na konsekwencjach ogłoszenia upadłości. Rzeczywiście, taki krok jest dość radykalny i zupełnie odmienia życie codzienne. Przez kolejne miesiące, a nawet lata posiadany majątek jest zarządzany przez syndyka. Jego część zostaje także spieniężona na rzecz spłaty, dlatego można pożegnać się np. z mieszkaniem czy samochodem. Myślenie o tym, co można stracić, przysłania jednak to, co daje upadłość konsumencka.

Przeczytaj również: Upadłość konsumencka – co to jest i jak ją ogłosić?

Przede wszystkim, ogłoszenie bankructwa ma pomóc w umorzeniu długów. Sąd dokładnie sprawdza sytuację wnioskującego i ocenia, które zobowiązania są dla niego zbyt przytłaczające. Osoby bez żadnego majątku mogą nawet uzyskać unieważnienie wszystkich należności! Jeśli zaś dłużnik posiada dobra, które można spieniężyć w celu uzyskania pieniędzy na spłatę, syndyk nie zrobi tego w drastyczny sposób. Gdy konieczne będzie sprzedanie domu, osoba upadła otrzyma przydział umożliwiający najem mieszkania przez czas trwania całego procesu. Podobnie będzie w sytuacji, gdy np. posiadane auto jest niezbędne do pracy. Wtedy można je zachować lub otrzymać środki na zakup tańszego pojazdu.

Syndyk absolutnie nie chce odebrać osobie upadłej wszystkiego, co posiada. Stara się jak najlepiej uregulować zaległości, by spłacić ich największą część. Przy tym dba jednak o to, by dłużnikowi niczego nie brakowało. Chociaż kontroluje wydatki, nie dopuści do sytuacji, w której bankrut miałby problemy z utrzymaniem się czy prowadzeniem w miarę normalnego trybu życia.

Korzyści z upadłości konsumenckiej

Na pytanie „co daje upadłość konsumencka” można odpowiedzieć, że „drugą szansę”. Wiele osób, które ogłosiło bankructwo stwierdza, że dzięki temu mogło zacząć od nowa. Zazwyczaj po okresie 36 miesięcy postępowanie zostaje zakończone, a reszta niespłaconych długów – umorzona. W ten sposób można wrócić do normalności. Jeśli się tego nie zrobi, powiększające się długi mogą zupełnie zrujnować życie oraz doprowadzić do stanu, w którym rzeczywiście nie będzie się posiadać już absolutnie nic.

Rosnące odsetki karne, windykacja i komornik są niezwykle stresujące. Ogłaszając upadłość można niemalże odetchnąć z ulgą. Nie trzeba się już bać nieprzyjemnych telefonów i wizyt domowych. Komfort psychiczny szczególnie przydaje się osobom, które już od lat zmagają się z takimi problemami.

Przeczytaj również: Upadłość konsumencka a brak majątku – co powinieneś wiedzieć?

W ten sposób można również uniknąć egzekucji nieruchomości, która jest znacznie mniej korzystna niż sprzedaż przez syndyka. Wniosek złożony w porę może więc ustrzec dłużnika przed utratą wszystkich dóbr czy nawet bezdomnością. W trakcie rozprawy nie są już naliczane żadne odsetki, a komornik nie może zajmować majątku, dlatego im wcześniej się podejmie taką decyzję, tym lepiej. Zawieszone zostają także wszelkie działania przedsądowe oraz postępowania sądowe o zapłatę.

Upadłość konsumencka jest też świetnym rozwiązaniem dla osób, które wpadły w kłopoty przez nałóg lub lekkomyślność. Kontrola syndyka nad majątkiem sprawia, że można wyrobić sobie zdrowe nawyki i wrócić do normalnego stanu. W czasie postępowania warto zapisać się na terapię lub np. szkolenia z zarządzania finansami, by taka sytuacja już więcej się nie powtórzyła. Ten wyjątkowy proces może być świetną motywacją do wprowadzenia w swoim życiu poważnych zmian, które nie tylko pomogą wyjść na prostą, ale też zaowocują w przyszłości.

Przeczytaj również: Upadłość konsumencka – skutki i konsekwencje – co musisz wiedzieć?

Dlaczego warto ogłosić upadłość konsumencką?

Niektórzy dłużnicy są w tak złej sytuacji, że ze strachu i stresu nie są już w stanie racjonalnie myśleć ani działać. Zdarzają się osoby tak zrozpaczone, że są na skraju załamania nerwowego. Warto wtedy zatrzymać się, by sprawdzić, co daje upadłość konsumencka. Jeśli wniosek oraz inne formalności wydają się zbyt trudne, wystarczy poprosić o pomoc doświadczanego radcę prawnego. Jego honorarium również można rozłożyć na raty, dlatego nie trzeba przejmować się brakiem gotówki. Koszty samego postępowania także da się spłacić później, a nawet umorzyć.

W poważne długi można wpaść przez własną lekkomyślność, ale też chorobę lub przez inne czynniki, na które nie ma się wpływu. Dzięki zmianom z 2020 roku, wniosek o upadłość konsumencką może złożyć każdy – nie ma znaczenia, dlaczego zmaga się z problemami finansowymi. Pozytywny wyrok sądu pozwala uregulować sytuację i wrócić do normalności. To ogromna szansa dla osób, które w przeciwnym razie mogłyby skończyć tragicznie.

Przeczytaj również: Upadłość konsumencka – zasady, warunki i przepisy

Wiedząc już, co daje upadłość konsumencka, zastanów się, czy nie jest to dobre rozwiązanie także dla Ciebie. Zasięgnij porady prawnika, zanim zaczniesz wypełniać wniosek. Przedyskutuj z nim wszystkie plusy i minusy tego wyjścia, by podjąć rozsądną decyzję!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *