Jak sprawdzić czy jestem w BIK? Jak pobrać raport BIK?

17 lipca 2018  — Arkadiusz

Przygotowując się do wzięcia kredytu musisz liczyć się z tym, że instytucja, do której się zwrócisz (bank, SKOK, firma pożyczkowa), dokładnie przeanalizuje Twoją sytuację finansową. Jest niemal pewne, że poszuka o Tobie informacji w Biurze Informacji Kredytowej (BIK). 

raport-bik Analiza danych dostępnych w BIK pozwoli jej stwierdzić, jakim klientem jesteś – czy można Ci zaufać i udzielić pożyczki, czy raczej dać Ci odpowiedź odmowną.

Co to jest BIK?

Biuro Informacji Kredytowej (BIK), to przedsiębiorstwo zajmujące się gromadzeniem, przechowywaniem i udostępnianiem danych klientów, którzy zaciągnęli zobowiązanie w banku, SKOK-u lub firmie pożyczkowej. Trafiają tu wszystkie informacje na temat kredytów zaciągniętych przez klientów oraz historie ich spłaty. Oprócz kredytów ratalnych w systemie BIK zapisywana jest historia debetu na rachunku i historia karty kredytowej. Do instytucji trafiają również dane poręczycieli innych kredytobiorców.

Obecnie baza BIK obejmuje 24 mln osób oraz ponad 130 mln rachunków bankowych (otwartych i zamkniętych). Warto wspomnieć, że 90% informacji kredytowych zamieszczonych w serwisie, to dane pozytywne, czyli potwierdzające terminową spłatę kredytobiorców.

Przeczytaj również: Co to jest BIK? Biuro informacji kredytowej – najważniejsze informacje!

Kiedy warto sprawdzić swoją historię kredytową?

Raport BIK warto przejrzeć zwłaszcza wtedy, kiedy planujesz zaciągnąć nowe zobowiązanie kredytowe. Dzięki temu dowiesz się, jakie informacje na Twój temat otrzyma instytucja, do której chcesz wnioskować o kredyt czy pożyczkę. Pamiętaj, że w systemie przechowywane są wszystkie dane dotyczące Twoich zobowiązań, co najmniej do momentu, gdy je spłacisz. Jeśli regularnie spłacasz swoje zobowiązania, Twoja historia kredytowa w BIK jest pozytywna, a szanse na otrzymanie kolejnej pożyczki rosną. Bank wychodzi bowiem z założenia, że skoro dotychczasowe długi regulowałeś w terminie, te nowo zaciągnięte również będziesz spłacać w wyznaczonym czasie.

Równocześnie należy mieć na uwadze, że nawet drobne zaległości w poprzednich zobowiązaniach finansowych mogą przyczynić się do tego, że bank nie udzieli Ci kolejnej pożyczki, obawiając się nieterminowości spłat. Z odmową możesz liczyć się również wtedy, kiedy jesteś poręczycielem cudzego kredytu, a ta osoba zwleka ze spłatą należności.

Systematyczne sprawdzanie swojego konta w BIK pozwala też wychwycić ewentualne nadużycia i ochronić się przed oszustami. Z raportu dowiesz się, kto i kiedy pytał o Twoje dane. Jeśli w ostatnim czasie nie składałeś wniosku o kredyt czy pożyczkę, a w systemie BIK odnotowano niedawaną aktywność sprawdzającej Cię instytucji finansowej, może to świadczyć o tym, iż ktoś nielegalnie próbował wziąć kredyt na Twoje nazwisko.

Przeczytaj również: Kiedy można usunąć dane z BIK?

Jak pobrać Raport BIK?

Raport z naszą historią kredytową można pobrać bezpośrednio ze strony BIK, a cała procedura zajmuje nie więcej niż kilka minut. Co robić krok po kroku?

  1. Wejdź na stronę BIK (https://www.bik.pl/), wybierz ofertę (pojedynczy raport za 39 zł albo pakiet 12 raportów do wykorzystania w ciągu 1 roku za 99 zł) i wypełnij formularz rejestracji. Aby to zrobić, musisz podać dane osobowo-adresowe, adres e-mail, numer telefonu oraz zaakceptować regulamin strony.
  2. Potwierdź swoją tożsamość, dodając do formularza skan dowodu osobistego, paszportu lub karty pobytu (skan możesz też wysłać listem poleconym, ale musisz liczyć się z tym, że to wydłuży proces rejestracji nawet o kilkanaście dni).
  3. Wykonaj przelew weryfikacyjny na kwotę 1 zł. Pamiętaj, aby dane z konta pokrywały się z tymi, które podałeś w formularzu rejestracji. Przelew nie może być wykonany z konta firmowego, a uiszczona opłata nie podlega zwrotowi.
  4. Odbierz e-mail z linkiem aktywacyjnym, a po jego kliknięciu – SMS z kodem autoryzacyjnym, dzięki któremu utworzysz hasło do konta i zalogujesz się w serwisie.
  5. Pamiętaj, że sprawdzenie swojej historii kredytowej w BIK jest możliwe tylko przez internet. Biuro nie udostępnia informacji drogą telefoniczną ani nie przekazuje ich osobiście w siedzibie.
Przeczytaj również: Jak samodzielnie wyczyścić BIK?

Jedna odpowiedź do “Jak sprawdzić czy jestem w BIK? Jak pobrać raport BIK?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *