Upadłość konsumencka – koszty, czyli ile kosztuje proces?

18 sierpnia 2020  — Karol

Chociaż ogłoszenie bankructwa jest rozwiązaniem kierowanym do osób w wyjątkowo trudnej sytuacji finansowej, cały proces wiąże się z dodatkowymi wydatkami. Dłużnik musi zapłacić za samo złożenie wniosku, rozprawę oraz jeszcze kilka innych kwestii. Wpisując w wyszukiwarkę hasło „upadłość konsumencka koszty”, nie znajdzie się żadnej konkretnej odpowiedzi. Warto jednak wiedzieć, że brak majątku nie jest przeszkodą do rozpoczęcia procesu. Wyjaśniamy, na jakie wydatki na pewno trzeba się przygotować!

Upadłość konsumencka koszty

Koszty upadłości konsumenckiej

Pierwszą opłatą, jaką musi uregulować dłużnik starający się o ogłoszenie bankructwa, jest kwota w wysokości 30 zł. Jest pobierana w sądzie, przy okazji składania wniosku o upadłość konsumencką. Chociaż to względnie nieduża kwota, niektórzy dłużnicy mogą mieć problemy z zapłatą. Wtedy można postarać się o jej uchylenie. W tym celu należy wraz z wnioskiem o upadłość złożyć dodatkowo wniosek o zwolnienie od kosztów sądowych oraz oświadczenie o stanie majątkowym i dochodach.

Oczywiście opłata za wniosek nie jest ostatnią, jeśli zostanie on pozytywnie rozpatrzony. Pobieżne przeszukiwanie Sieci po frazie „upadłość konsumencka koszty” nie daje zbyt konkretnych odpowiedzi. Nic w tym dziwnego – każda sprawa jest inna. W zależności od tego, jak długo będzie trwać, jak bardzo jest skomplikowana i jakie będzie przynosić efekty, dłużnik musi być przygotowany na wszystko. Wydatki te są jednak pokrywane z masy upadłościowej, co oznacza, że są regulowane przez syndyka. Po tym, gdy zostanie spieniężony majątek wnioskującego, zostaje przeznaczany na wszystkie należności – w tym te, które są powstają w czasie trwania procesu.

Przeczytaj również: Upadłość konsumencka – co to jest i jak ją ogłosić?

Co dzieje się jednak w sytuacji, gdy osoba zgłaszająca upadłość nie posiada żadnego majątku i nie jest w stanie w żaden sposób zapłacić? Zwykle długi zostają umorzone, a koszty procesu tymczasowo pokrywa Skarb Państwa. Syndyk zwraca Skarbowi Państwa niezwłocznie po tym, gdy do masy upadłościowej wpłyną wystarczające fundusze. Oznacza to, że ten dług zostanie po prostu uregulowany wtedy, gdy osobie upadłej uda się uzyskać pieniądze, bo np. zdobędzie pracę. Oczywiście nie zostanie od razu spłacony w całości – najprawdopodobniej konieczne będzie rozłożenie go na raty.

Ile wynosi honorarium pełnomocnika?

Droga do ogłoszenia upadłości konsumenckiej jest przede wszystkim długim, skomplikowanym postępowaniem sądowym. Z tego względu dłużnicy często decydują się wynająć prawnika lub radcę prawnego specjalizującego się w takich sprawach. Wsparcie okazuje się niezwykle przydatne już na etapie wypełniania wniosku. W tym roku zmieniły się przepisy, dlatego próbując zrobić to samodzielnie można nieopatrznie coś pomylić lub ominąć. Od tego, czy dokument będzie dobrze przygotowany, w dużej mierze zależy jego pozytywne rozpatrzenie. Warto zapłacić za profesjonalną pomoc. Cena takiej usługi mieści się w przedziale 1500-3000 zł. Jej wysokość zależy od tego, jak bardzo skomplikowana jest sprawa oraz od indywidualnych stawek danej kancelarii lub prawnika. Osoby w bardzo trudnej sytuacji finansowej mogą często liczyć na rozłożenie płatności na raty.

Przeczytaj również: Upadłość konsumencka a BIK – szansa na nowy start?

Proces sądowy jest zawiłym i długim procesem, dlatego wielu dłużników decyduje się na pełnomocnictwo. Reprezentacja w sądzie jest niezwykle pomocna, ponieważ pomaga uzyskać jak najlepsze warunki spłaty oraz unieważnienie największej części należności. Honorarium prawnika może być naprawdę rożne. Jeśli sprawa będzie trwać kilka lat, wyniesie nawet do 10 tys. złotych. Na szczęście w takich sytuacjach często też da się rozłożyć je na wygodne raty.

Przeczytaj również: Wniosek o upadłość konsumencką – przykładowy wniosek + wzór

Ile kosztuje proces o upadłość konsumencką?

Osoba upadła musi opłacić także koszty postępowania sądowego. Ich wysokość jest zależna od czasu jego trwania, poziomu skomplikowania sprawy, liczby wierzycieli itp. Z opłat zwolnione są jednak np. obwieszczenia w Monitorze Sądowym i gospodarczym.

Dokładnie sprawdzając zagadnienie „upadłość konsumencka koszty” można się dowiedzieć, że główną ich cześć stanowi tzw. wynagrodzenie syndyka. To z kolei jest zależne od wysokości masy upadłości oraz stopnia, w jakim uda się zaspokoić wierzycieli. Duże znaczenie mają także nakład pracy, zakres podjętych czynności i czas trwania postępowania. Ustawodawca ustalił jednak minimalną i maksymalną wysokość tego wynagrodzenia. Syndykowi trzeba zapłacić od ¼ do dwukrotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, bez wypłat nagród z zysku w czwartym kwartale roku poprzedniego. Są to kwoty wynoszące od ok. 2-10 tys. złotych.

Koszty ogłoszenia upadłości konsumenckiej mogą być dość spore. Nie musi jednak być to szczególnym utrudnieniem, nawet dla osób w bardzo niekorzystnej sytuacji. W chwili, gdy dłużnik nie może pokryć żadnych kosztów postępowania z własnej kieszeni, zostaną one uregulowane przez Skarb Państwa i spłacone przez Syndyka, na ustalonych warunkach. Wynajmij doświadczonego radcę prawnego, a najlepiej wybrniesz z całej sytuacji!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *